Forum Discuţii juridice Executare silită Pasii unei executari silite
Discuție deschisă în Executare silită

Pasii unei executari silite

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii legate de pasii de urmat in cazuul unei evacuari si anume:
Exista o Hotarare definitiva si irevocabila de evacuare a unui apartament, investita cu formula executorie.
Dosarul a fost depus la executor care a obtinut si incuviintarea.
A fost stabilit si termenul de evacuare, acum probabil se va trimite o somatie(ce este mentionat in aceasta somatie?) catre cel care trebuie sa elibereze apartamentul insa mai departe ce se intampla.
- ma intreb daca respectivul nu este acasa(intentionat) se va face evacuarea oricum sau se revine?

Multumesc anticipat!
Executorul judecatoresc va comunica act procedural prin care debitorul va fi somat sa elibereze spatiul
In situatia in care debitorul refuza primirea somatiei aceasta va fi lasata la usa apartamentului
Pentru finalizarea procedurii,executorul judecatoresc poate solicita inclusiv prezenta autoritatilor
Daca debitorul nu este acasa, se sparge yala, se intra in incaperi impreuna cu creditorul, agentii de politie/jandarmerie si uneori si alti martori, se inventariaza bunurile gasite, se intocmeste PV, se dau bunurile in custodia creditorului se pune alta yala si gata...