Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sunt obligat sa fac proprire ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sunt obligat sa fac proprire ?

am un angajat care are amenzi neplatite din 2003 si acum mi-a venit sa-i fac poprire pe salariu.
pot invoca ceva ca sa nu fiu obligat ?
e normal sa ma oblige pe mine sa-i fac poprire pe salariu ?
multumesc.
Codul de procedura civila prevede :
Art. 783. - (1) Din momentul comunicarii adresei de infiintare a popririi catre tertul poprit
sunt indisponibilizate toate sumele si bunurile poprite. De la indisponibilizare si pana la achitarea
integrala a obligatiilor prevazute in titlul executoriu, inclusiv pe perioada suspendarii urmaririi
silite prin poprire, tertul poprit nu va face nicio alta plata sau alta operatiune care ar putea diminua
bunurile indisponibilizate, daca legea nu prevede altfel.

Art. 786. - (1) In termen de 5 zile de la comunicarea popririi, iar in cazul sumelor de bani
datorate in viitor, de la scadenta acestora, tertul poprit este obligat:
1. sa consemneze suma de bani, daca creanta poprita este exigibila, sau, dupa caz, sa
indisponibilizeze bunurile mobile incorporale poprite si sa trimita dovada executorului
judecatoresc, in cazul popririi infiintate pentru realizarea altor creante decat cele aratate la pct. 2;

2. sa plateasca direct creditorului suma retinuta si cuvenita acestuia, in cazul sumelor datorate
cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii, precum si in cazul sumelor datorate
cu titlu de despagubiri pentru repararea pagubelor cauzate prin moarte, vatamarea integritatii
corporale sau a sanatatii. La cererea creditorului, suma ii va fi trimisa la domiciliul indicat sau,
daca este cazul, la resedinta indicata, cheltuielile de trimitere fiind in sarcina debitorului.

(2) Daca sunt infiintate mai multe popriri, tertul poprit va proceda potrivit alin. (1), comunicand,
dupa caz, executorului ori creditorilor aratati la pct. 1 si 2 din acelasi alineat numele si adresa
celorlalti creditori, precum si sumele poprite de fiecare in parte.

(3) Tertul in mainile caruia se afla bunurile mobile incorporale poprite este supus tuturor
indatoririlor si sanctiunilor prevazute de lege pentru administratorii-sechestru de bunuri
sechestrate.

(4) In cazul cand poprirea s-a facut asupra unor bunuri mobile incorporale si termenul de
restituire este scadent, tertul poate cere executorului sa le incredinteze unui administrator-sechestru.

(5) Tertul poprit nu va putea face contestatie impotriva popririi. El isi va formula apararile in
instanta de validare.
si ce patesc daca nu voi vira sumele ?
angajatul spune ca va plati in fiecare luna cate 50 lei dar are de platit 560 lei cu tot cu cheltuielile de executare silita.
pot sa fac ceva ?
Daca nu consemnati sumele, pana la limitele prevazute in Codulmuncii si Codul de procedura civila, cine a dispus amenda si v-a notificat se poate indrepta impotriva dvs. (tert poprit) cu o actiune de validare poprire in instanta, iar instanta de judecata o va admite si va v-a obliga sa efectuati acea poprire si in plus veti plati si cheltuieli de judecata. Nu aveti motive legale pe care le-ati putea invoca pt. neplata sumei.

C.proc.civ. mai prevede :
Art. 789. - (1) Daca tertul poprit nu isi indeplineste obligatiile ce ii revin pentru efectuarea popririi, inclusiv in cazul in care, in loc sa consemneze suma urmaribila, a liberat-o debitorului poprit, creditorul urmaritor, debitorul sau executorul judecatoresc, in termen de cel mult o luna de la data cand tertul poprit trebuia sa consemneze sau sa plateasca suma urmaribila, poate sesiza instanta de executare, in vederea validarii popririi.

(2) In cazul cand asupra aceleiasi sume datorate de tertul poprit exista mai multe popriri, care
nu au fost executate de catre acesta, validarea lor se va putea judeca printr-o singura hotarare.

(3) Instanta ii va cita pe creditorul urmaritor si pe cei intervenienti, daca este cazul, precum
si pe debitorul si tertul poprit si, la termenul fixat pentru judecarea cererii de validare, va putea
dispune administrarea oricarei probe necesare solutionarii acesteia, care este admisibila potrivit
normelor de drept comun. In instanta de validare, tertul poprit poate opune creditorului urmaritor
toate exceptiile si mijloacele de aparare pe care le-ar putea opune debitorului, in masura in care
ele se intemeiaza pe o cauza anterioara popririi.

(4) Daca din probele administrate rezulta ca tertul poprit ii datoreaza sume de bani debitorului,
instanta va da o hotarare de validare a popririi, prin care il va obliga pe tertul poprit sa ii plateasca
creditorului, in limita creantei, suma datorata debitorului, iar, in caz contrar, va hotari desfiintarea
popririi.

(5) Poprirea infiintata asupra unei creante cu termen sau sub conditie va putea fi validata, dar
hotararea nu va putea fi executata decat dupa ajungerea creantei la termen sau, dupa caz, la
data indeplinirii conditiei.

(6) Daca sumele sunt datorate periodic, poprirea se valideaza atat pentru sumele ajunse la
scadenta, cat si pentru cele care vor fi scadente in viitor, in acest ultim caz validarea
producandu-si efectele numai la data cand sumele devin scadente. In cazul popririi sumelor de
bani din conturile bancare, pentru sumele viitoare, instanta va dispune mentinerea popririi pana
la realizarea integrala a creantei.

(7) Daca poprirea a fost infiintata asupra unor bunuri mobile incorporale care se aflau, la data
infiintarii ei, in mainile tertului poprit, instanta va hotari vanzarea lor.

(8) Daca poprirea a fost infiintata asupra unor bunuri mobile incorporale datorate debitorului,
dar care, la data validarii, nu se mai aflau in posesia tertului, acesta va fi obligat, prin hotararea
de validare, la plata contravalorii acestor bunuri, caz in care va fi urmarit direct de catre
executorul judecatoresc.

(9) Tertul poprit care, cu rea-credinta, a refuzat sa isi indeplineasca obligatiile privind efectuarea popririi va putea fi amendat, prin aceeasi hotarare de validare, cu o suma cuprinsa intre 2.000 lei si 10.000 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc mult.