Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma fara activitate,fara bilant depus
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma fara activitate,fara bilant depus

in 2007 am infintat o firma,un srl,2 asociati.Pana in momentul de fata nu am depus nici un fel de bilant,nu am avut deloc activitate. Aum vreau sa preiau firma,sa fiu asociat unic,sa imi schimb domeniul de activitate,. As putea sa folosesc in continuare firma respectiva??Ce trebuie sa fac?
Avand in vedere ca aceasta firma nu ii apartine ci vrea sa o cumpere, cel mai bine ar fi sa infiinteze una noua.Din toate punctele de vedere.
- Patronul firmei fara activitate pentru a intra in legalitate cu firma trebuie sa angajeze un contabil care sa-i depuna declaratiile toate retroactiv ( decl 100 la trim pe 0, declaratiile de inactivitate ) care oricat de putin ar pretinde pentru munca lui , oricum gratis nu lucreaza .
- Amenzile pentru nedepunerea declaratiilor ( se poate sa primeasca avertisment numai pentru una , dar nu pentru toate ....
- Pentru a modifica obiectul de activitate al firmei oricum cheltuieste niste bani, chiar si numai pentru a preciza obiectul principal de activitate , asa ca in concluzie sfatul meu este sa nu cumpere firma , ci sa infiinteze una noua.
- ar mai fi si varianta ca la cumpararea firmei ar primi bani , nu ar da , dar atunci ar trebui si mai mari precautii intrucat poate firma nu a inregistrat in contabilitate activitate, dar a eliberat ceva facturi ,,,, ceva CEC-uri etc.

Eu citii ca " in 2007 am infintat o firma,un srl,2 asociati.Pana in momentul de fata nu am depus nici un fel de bilant,nu am avut deloc activitate. Aum vreau sa preiau firma,sa fiu asociat unic,sa imi schimb domeniul de activitate,. As putea sa folosesc in continuare firma respectiva??Ce trebuie sa fac? " , nu ca vrea sa cumpere o firma.

Firma vroia sa o cumpere altcineva , initiatorul topicului a declarat doar ca vrea sa fie asociat unic .

~ Conținut șters la cerere ~
Revenind la subiectul topicului, uitasem sa amintesc de impozitul forfetar datorat pentru trim 2 si 3 , datorat in concordanta cu prevederile OUG 34 /2009, deoarece chiar daca firma nu a avut activitate aceasta datoreaza impozit minim , daca nu si-a suspendat activitatea si nu a aobtinut regim de derogare de la min fiantelor.