Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala respinsa - adresa predarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala respinsa - adresa predarea permisului dupa 5 ani, modalitati de atac

Acum 5 ani am avut o divergenta cu un echipaj de politie legata de o trecere de cale ferata. Ei sustineau ca am trecut dupa ce a pornit semnalul, eu ca am trecut inainte. Nu am cazut la pace cu nea echipaju' si au tinut mortis sa-mi ia permisul. Evident ca am facut contestatie, am primit permisul inapoi si lucrurile au intrat in normal. Pana astazi, dupa 5 ani, cand ma trezesc cu o hartie de la politie cu urmatorul continut:
"Va facem cunoscut ca la data de 09.05.2008 a fost respinsa irevocabil plangerea formulata, prin Sentinta Civila a Judecatoriei Timisoara.
In conformitate cu prevederile art.118 alin(2) din Ordonanta de urgenta a Guvernulyui nr 195/2002 privind circulatia pe drumirile publice, republicata, vu modificarile si completarile ulterioare, s-a dispus suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule pentru o perioada de 90 de zile.
In temeiul art.118 alin. (4) si (5) din acelasi act normativ, se dispune majorarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule comunicata anterior cu 30 de zile.
Suspendarea ecercitarii dreptului de a conduce autovehicule incepe cu data de 10.04.2013 si expira la data de 07.08.2013.
Prezenta reprezinta instiintare si pentru majorarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule
Va rugam sa va prezentati......."
Toate astea dupa 5 (cinci) ani, timp in care nu am primit nimic, nici o instiintare, nici un semn, nimic. Mai mult decat atat, acum 2 ani mi-am schimbat permisul de conducere. Daca este asa cum spun ei in scrisoare ca plangerea mea a fost respinsa inca din 2008, de ce nu au luat masuri mai devreme sau cu ocazia preschimbarii permisului. Are idee cineva ce sa fac si cum asi putea contracara chestia asta?
Va multumesc
Nu aveti ce sa faceti,dvs aveati obligatia sa va prezentati dupa hotararea definitiva si irevocabila sa predati permisul in termen de 15 zile,nu ati facut-o si perioada de suspendare s-a majorat cu inca 30 de zile.
Probabil ca asa este, dar nu am primit niciodata nimic de la ei si nici de la tribunal cum ca s-a respins plangerea mea. In 5 ani chiar nici o hartie, nimic?
dar ,la momentul la care vi s-a restituit permisul de la politie unde ati semnat ca va onligati pe proprie raspundere sa il depuneti la politie dupa solutionarea plingerii ,poate ca ati uitat.....
Nu am semnat niciunde nimic. Cand s-a intamplat povestea, eram sef de lucrari la o firma, aveam foarte mult de alergat pe la diverse puncte de lucru si patronul meu din acea perioada era si el interesat sa se rezolve problema. A luat legatura cu un cunoscut de a lui care a spus ca situatia este foarte clara, sa platesc amenda iar cu permisul se rezolva. Dupa cateva zile imi spune sa urmaresc posta ca trebuie sa vine de la tribunal o hartie legata de permisul meu si sa-i duc acea hartie. Intradevar, a venit hartia si a doua zi mi-a adus permisul, mi-a spus ca totul este rezolvat. Intradevar, nu am mai primit nimic nici de la tribunal nici de la politie, nimic. Intre timp am mai fost oprit in trafic de politie cu diverse ocazii, niciodata nu mi s-a spus ca permisul meu ar fi suspendat, mai mult decat atat, in toamna lui 2011 cu ocazia preschimbarii permisului ar fi avut cu ata mai mult ocazia sa il retina. M-a oprit politia din Lugoj, eu nu aveam permisul la mine, le-am spus ca am permis dar este la preschimbat, unul dintre ei s-a dus sa dea statie si cand s-a intors i-a spus celuilalt ca totul este in ordine, ca intradevar am permis valabil aflat la preschimbat. Atunci politia nu stia ca eu trebuia sa predau permisul inca din 2008? Ca doar conform hartie primite acuma sentinta prin care se respinge plangerea mea este din 2008, sentinta la care eu nu ii stiu numarul - in hartia de la politie nu se precizeaza acest lucru - si pe care eu nu am primit-o niciodata.
gnosy a scris:

(...) A luat legatura cu un cunoscut de a lui care a spus ca situatia este foarte clara, sa platesc amenda iar cu permisul se rezolva. Dupa cateva zile imi spune sa urmaresc posta ca trebuie sa vine de la tribunal o hartie legata de permisul meu si sa-i duc acea hartie. Intradevar, a venit hartia si a doua zi mi-a adus permisul, mi-a spus ca totul este rezolvat. (...)M-a oprit politia din Lugoj, eu nu aveam permisul la mine, le-am spus ca am permis dar este la preschimbat, unul dintre ei s-a dus sa dea statie si cand s-a intors i-a spus celuilalt ca totul este in ordine, ca intradevar am permis valabil aflat la preschimbat. Atunci politia nu stia ca eu trebuia sa predau permisul inca din 2008?

1. persoana care a ridicat permisul de conducere nu il putea ridica decat in baza unui certificat de grefa de la judecatorie, in mod sigur fiind vorba despre hartia de la judecatorie si pe care i-ati dat-o amicului respectiv.
acesta s-a dus la politie si avand vreun amic care lucra la eliberarea permiselor suspendate a primit permisul dar in schimbul semnaturii pe un document numit "dovada de restituire a permisului de conducere" in care scria in felul urmator: "Titularul a luat la cunostinta de prevederile art. 118 alin (4) si (5) din oug 195 potrivit carora este obligat ca in termen de 15 zile in termen de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere. Nerespectarea acestei obligatii atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce."

amicul care v-a adus permisul a uitat sau a a omis sa va dea tocmai acea dovada de restituire primita odata cu permisul si din aceasta cauza acum aveti si bonusul de 30 de zile.

din acest motiv nu mai aveti posibilitatea reducerii perioadei de suspendare la 30 de zile, de altfel nici regula de circulatie incalcata nu va permite aceasta reducere fiind vorba de trecere la nivel de cale ferata.

2. cand ati fost oprit de politie si ati fost verificat, de fapt s-a verificat existenta si valabilitatea permisului si nu stadiul suspendarii.

3. politia nu avea obligatia sa va mai trimita o alta adresa de predare a permisului din moment ce "ati primit" dovada de restituire a permisului de conducere in care era inscrisa obligatia de al preda in termen de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hot. jud.

4. intrebati-l pe amicul respectiv despre "dovada de restituire".:)

5. cum de v-a venit hartia de la judecatorie prin posta, de regula se ridica personal, sau poate nu era vorba de certificatul de grefa?