Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 101

Buna ziua,

Am o societate infiintata in anul 2011.
La 31.12.2011 a inregistrat o pierdere contabila de 4.842 lei si o pierdere fiscala de 1.986 lei.

Am urmatoarele date contabile in balanta de la 31.12.2012 si dori un sfat daca am procedat corect la intocmirea declaratiei 101 pentru anul 2012:

Venituri din exploatare: 39.388 lei;
Cheltuieli de exploatare: 36.991 lei;
Profit contabil: 2.397;
Rezerva legala deductibila (a fost constituita anul acesta): 40 lei;
Profit: 2.357
Chelt. nedeductibile: 1.580
- chelt. cu imp. pe profit: 472 lei; (declarat in D100 in cele 3 trimestre);
- alte chelt. nedeductibile: 1.108 lei;
Profit brut: 3.937 lei;
Pierdere fiscala de recuperat din 2011: 1.986 lei;
Profit impozabil: 1.951 lei;
Impozit aferent profitului ce se impune cu cota de 16%: 312 lei (1.951 x 16% = 312 lei);
Impozit pe profit declarat pentru anul de raportare prin formularul 100: 472 lei;
Diferenta de impozit pe profit de recuperat: 160 lei.

Intrebarile mele sunt:
1. Cum pot recupera suma de 160 lei?
2. Trebuie sa evidentiez intr-un fel in balanta (sa fac o contare) cu suma de 160 lei care o am de recuperat?
3. Cand inregistrez in luna Ianuarie "Rezultatul reportat" in balanta, in fiecare an, trebuie sa-i fac analitic la ct. 117?
4. In balanta din Ianuarie in contul 117 (sold final debitor) am suma de 2.485 (rezultatul reportat 2011: 4.842 - rezultatul reportat 2012: 2.357 = 2.485). Contul 117 avand sold final debitor nu se pot ridica dividente??
mihaelasir_2005, utilizator
Buna seara,

O verificare simpla se face pornind de la profitul din balanta, la care se adauga cheltuielile nedeductibile si din care se scad deducerile. La suma rezultata se inmulteste cota de impozit si trebuie sa se obtina rulajul contului 691.
2397+1580-40-1986=1951*16%=312
Deci mai trebuie sa faceti 691 = 441 (160) lei

1. Exista doua posibilitati de recuperare a acesei sume:
*la termenele viitoare de plata ale impozitului pe profit, veti plati mai putin cu aceasta suma.
*prin comensarea cu alte obligatii fiscale evidentiate in fisa analitica, prin depunerea unei cereri in acest sens la organul fiscal.
2.Dupa ce veti face nota de diminuare a impozitului pe profit, suma se gaseste in debitul contului 441. In mod normal ar trebui sa fie evidentiata in debitul contului 4482(numai sa nu uitati de ea acolo:)).
3. In opinia mea cel mai bine este sa aveti o evidenta analitica a pierderilor inregistrate in fiecare an, pentru o mai buna gestionare a acestora(ma refer in special la acoperirea acestora din profiturile anilor viitori).
4.Daca aveti sold debitor in contul 117, inseamna ca nu aveti de unde sa repartizati dividende, acestea repartizandu-se numai din profituri realizate.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil
Buna ziua,

1. *Societatea devine platitoare de impozit microintreprindere incepand cu 01.02.2013 asa ca nu se mai poate diminua suma de plata cu datoriile viitoare de plata. (asa cred)
* Daca depun cererea de compensare la organul fiscal pentru comensarea cu alte obligatii fiscale viitoare, pentru suma aceasta de 160 lei, o sa vina in control pentru a verifica ei corectitudinea informatiilor (nu ca as avea ceva de ascuns) sau se va compensa pe baza documentelor justificative care le voi depunde ca anexa la cerera inaintata?

2. In balanta contabila la 31.12.2012 in rulajul contului 691 (total rulaj debitor si creditor) si 441 (total rulaj debitor si creditor) am suma de 472 lei .
Conform calcului cu datele din balanta (2397+1580-40-1986 = 1951*16% = 312) suma de plata este 312. Asa reiese si in D101.
Atunci trebuie sa fac nota contabila de diminuare a impozitului pe profit:
691=441 -> - 160 lei (in luna decembrie)

Asa cum mi-ati sugerat dvs. sa fac contarea prin contul 4482 (cu siguranta nu voi uita de ea :))) ) nota contabila ar trebui sa fie :
691=441 -> - 160 lei (in luna decembrie)
441 = 4482 -> - 160 lei (in luna decembrie) ???

Sunt novice in ceea ce priveste inchiderile de an iar ajutorul dvs e de un real folos.
Multumesc frumos!

mihaelasir_2005, utilizator
Buna ziua,

Da sunt corecte inregistrarile legate de impozitul pe profit de recuperat.
Daca societatea a devenit microintreprindere, aceasta suma va fi recuperata numai daca vreodata societatea va mai plati impozit pe profit.
Este posibil sa nu vina control pentru aceasta suma, mai ales daca la solicitarea compensarii adaugati documentele din care sa rezulte plata in plus(declaratiile 100, 101, ordinele de plata). Dar nu se stie niciodata.

Numa bine
Buna seara,

Voi vedea ce o sa se intample luna viitoare cand voi depune cererea de compensare cu datoriile din primul trimestru.
Multumesc mult pt ajutor.

Numai bine