Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta - numarul masinii scris gresit
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta - numarul masinii scris gresit

Salutare,oameni buni,
Am si eu o problema legata de o rovineta pe care s-a trecut nr.masinii gresit,dar seria de sasiu este cea corecta.Stie cineva daca se mai poate face ceva in cazul asta?Eu am descoperit greseala dupa 3 zile.
Va multumesc!
CNADNR a anuntat ca, daca dupa achizitionarea unei roviniete, utilizatorul constata ca numarul de inmatriculare al vehiculului a fost inscris gresit, poate solicita corectarea acestuia intr-un interval de o ora de la emiterea acesteia.

Solicitarea de corectie se face prin prezentarea certificatului de inmatriculare al vehiculului/cartii de identitate, urmand ca in punctul de vanzare, personalul abilitat al distribuitorului sa pastreze o copie a acestuia/acesteia. Corectarea datelor se face fara perceperea de catre distribuitor a unei taxe.
Deci acum nu se mai poate face nimic?
Eu am circulat cu masina convins ca am rovineta,daca primesc o amenda o pot contesta?
Pana la urma inchei alta rovineta,dar nu mi se pare corect din moment ce seria de sasiu corespunde cu talonul.
Multumesc mult!
Sper sa fie ceva de facut si in cazuri de genul asta pentru ca nu mi se pare corect sa nu se mai poata face nimic,din moment ce este scris negru pe alb seria sasiului.
De la Petrom,unde am facut rovineta,mi-au spus ca ei introduc doar nr.de inmatriculare si seria de sasiu se introduce automat din sistem,ceea ce in cazul meu nu s-ar fi potrvit din moment ce era alt nr.
Asta e acum ,e si greseala mea ca desi i-am dat talonul nu am verificat cum trebuie cand am semnat.
andreiionut, utilizator