Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Trimitere medic familie la medic specialist
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Trimitere medic familie la medic specialist

Buna ziua ,

Medicul de familie mi-a comunicat ca are voie sa faca 3 trimiteri /an si specialitate la un medic specialist . , utilizind bilet de trimitere pentru servicii medicale clinice/internare agreat de sistemul asigurari sociale .
Eu nu pot sa inteleg , daca este adevarat asa ceva ; am cautat in domeniu si si nu am putut sa gasesc act oficial , actual , care sa ma lamuresca cine a emis asemenea restrictie .
Pai daca in un an de zile , am probleme doar la ORL , si nu am voie decit de 3 trimiteri , pentru ce platesc suma anuala la CAS , care valoreaza in medie un numar de 24 consultatii in regim privat ?
Rog , informati-ma care sint actualele reglementari in domniu , ca sa pot intelege acest fenomen .
Asa este. Si eu am intampinat aceeasi problema. Dar pe site-ul Ministerului Sanatatii nu am gasit nimic.
De ex daca folosesc biletul de trimitere pentru o internare, dupa iesirea din spital mi-ar mai trebui o alta trimitere pentru consultul in ambulatoriu. Ori medicul de familie nu poate sa imi dea decat o data la trei luni.
Poate or exista ceva reglementari ; problema este de ce nu sint comunicate in clar catre asigurati ?