Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal de 5.900 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal de 5.900 lei

Buna ziua! Am o factura de la un depozit de materiale de constructii in valoare de 5.900 lei, platita cu numerar. Problema mea e cu valoarea bonului. Mai este in vigoare restrictia de a nu depasi suma de 5000 lei ptr un singur agent economic? Totusi, cei de la depozit cum au eliberat o factura si o chitanta pe o valoare mai mare de 5000 lei. Nu scrie pe factura caa r fi ceva de genul "cash & carry". Cum sa procedez cu factura asta? Este vreo prevedere legala prin care depozitele pot incasa de la alta persoana juridica mai mult de 5.000 lei aferent unei singure facturi?
Prevederea legala in vigoare, este aceea ca se poate emite o factura cu valoare peste 5000 lei,ce nu este legal este emiterea de chitanta sau bon fiscal pentru plata facturii, cu valoare mai mare de 5000 lei. Platile in numear catre o singura persoana juridica este admisa in limita unui plafon de 5000 lei(pct.4 din Normele metodologice de aplicare ale art.5 si 6 din OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare,aprobate prin HG nr.2185/2004).
Multumesc de raspuns, inseamna ca nu s-a modificat nimic din ce stiu eu... Atunci sunt in incurcatura, nu stiu cum sa procedez cu factura respectiva, cum sa inregistrez o plata prin casa mai mare de 5.000?
Avand in vedere art.6 din OG 15/1996,in care se mentioneaza ca nerespectarea prevederilor referitoare atat la incasarea,cat si la plata de sume peste acest plafon,constituie contraventie,sanctionata cu amenda de la 5000 la 10000 lei,consider ca este un motiv serios in a solicita furnizorului,fiind si el in culpa, sa anuleze chitanta respectiva,sa taie alta de 5000 lei,difereanta urmand a fi platita prin banca.
Am uitat sa specific un lucru foarte important pe care nu-l stiam la vremea respectiva: factura respectiva a fost platita de un salariat printr-un avans de trezorerie acordat pe card (acelasi card in care isi primeste si salariul). Adica am doua bonuri: unul emis de casa de marcat de 5.900 lei si unul de la cardul salariatului care specifica ca s-a platit cu cardul. Am sunat la depozitul respectiv si le-am expus situatia. Mi-au zis ca din punctul lor de vedere e in regula, ca s-a platit cu cardul. Totusi, au emis si bon de casa.
Deci, in momentul de fata am o factura de 5.900 lei, un bon de casa de 5.900 lei si plata efectiva facuta cu cardul salariatului dintr-un avans de trezorerie. Va rog sa-mi dati o idee cum as putea sa inregistrez plata acestei facturi! Exista operatiunea prin care i-a fost acordat avansul de trezorerie, cum as putea face legatura intre cele doua?
pe BF nu scrie achitat cu POS ?
corect ar fi asa ,dupa mine
302=401
542=5121-avans de trezorerie
401=542 pe baza bonului sau decont cheltuieli in alte situatii