Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Prstator servicii - instructaj SSM si PSI?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Prstator servicii - instructaj SSM si PSI?

Buna ziua,
in cazul in care 2 lucratori de la o companie partenera presteaza niste servicii (prelucrare informatica a datelor) la sediul nostru, suntem obligati sa le facem instructaj SSM si PSI pentru cele cateva zile in care presteaza serviciile la sediul nostru?
Va multumesc!
ART. 82 din NM de aplicare a Legii 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare
(2) Pentru lucratorii din intreprinderi si/sau unitati din exterior care desfasoara activitati pe baza de contract de prestari de servicii, angajatorul beneficiar al serviciilor va asigura instruirea lucratorilor respectivi privind activitatile specifice intreprinderii si/sau unitatii respective, riscurile pentru securitatea si sanatatea lor, precum si masurile si activitatile de prevenire si protectie la nivelul intreprinderii si/sau unitatii, in general.
(3) Instruirea prevazuta la alin. (1) si (2) se consemneaza in fisa de instruire colectiva, conform modelului prezentat in anexa nr. 12.
Va multumesc!