Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM - microintreprindere 1 angajat cu punct de lucru ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM - microintreprindere 1 angajat cu punct de lucru la client

Buna ziua,
Am deschis de curand o microintreprindere (fara punct de lucru) unde eu sunt si angajat (singurul) si administrator, iar activitatea se desfasoara la sediul clientului. Trebuie sa fac SSM-ul cu o firma specializata?
Multumesc,
Bogdan
Trebuie sa va autoinstruiti singur in domeniul ssm.
Pentru ca desfasurati activitate la client, instruirea dvs. in domeniul ssm este in sarcina clientului pentru care prestati activitate in baza unui contract de prestari servicii, semnat intre parti.
Ce se intampla in cazul unui control de la ITM? Ce trebuie sa le arat? Multumesc frumos.
Trebuie sa detineti un exemplar din “Fişa de instruire colectiva”

ART. 82 din NM de aplicare a Legii 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006

(2) Pentru lucratorii din întreprinderi şi/sau unitaţi din exterior care desfaşoara activitaţi pe baza de contract de prestari de servicii, angajatorul beneficiar al serviciilor va asigura instruirea lucratorilor respectivi privind activitaţile specifice întreprinderii şi/sau unitaţii respective, riscurile pentru securitatea şi sanatatea lor, precum şi masurile şi activitaţile de prevenire şi protecţie la nivelul întreprinderii şi/sau unitaţii, în general.
(3) Instruirea prevazuta la alin. (1) şi (2) se consemneaza în fişa de instruire colectiva, conform modelului prezentat în anexa nr. 12.
(4) Fişa de instruire colectiva se întocmeşte în doua exemplare, din care un exemplar se va pastra de catre angajator/lucrator desemnat/serviciu intern de prevenire şi protecţie care a efectuat instruirea şi un exemplar se pastreaza de catre angajatorul lucratorilor instruiţi sau, în cazul vizitatorilor, de catre conducatorul grupului.
Multumesc pentru ajutor!