Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscriere cartea funciara contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscriere cartea funciara contract inchiriere

Se poate face, prin acordul partilor inscrierea la Cartea Funciara a unui contract de inchiriere al unui imobil pe o durata mai mica de 3 ani?

Multumesc
Bineînţeles că se poate. Nu există text de lege care să vă împiedice.

Multumesc pt raspuns
exista vreun text de lege care sa oblige partile sa noteze in c.f. un contract de inchiriere daca el este incheiat pe o perioada de 3 ani sau mai mare? multumesc
Nu este obligatorie notarea contractului. Si chiar daca notarea ar fi obligatorie ... ne notarea contractului de inchiriere in cartea funciara nu ar afecata valabilitatea acestuia.

Notarea este obligatorie doar pentru opozabilitatea contractului fata de terti. De exemplu, daca respectiva persoana vinde apartamentul - in conditiile in care contractul de inchiriere apare in cartea funciara cumparatorul este obligat sa il respecte.

Multumesc pt raspuns.

Intrebam pt ca am vazut inclusiv pe site-ul ANCPI ca scrie ..."contractele de inchiriere/locatiune incheiate pe o durata mai mare de 3 ani..." si nu intelegeam de unde acesti 3 ani...