avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DE CE AR VREA UN CHIRIAS SA INSCRIE IN CARTEA FUNCIARA ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DE CE AR VREA UN CHIRIAS SA INSCRIE IN CARTEA FUNCIARA CONTRACTUL DE INCHIRIERE?

Recent chiriasul meu mi-a solicitat sa ii fac un act aditional la contractul de inchiriere prin care sa ii specific numarul cadastral al spatiului inchiriat si numarul cartii funciare.
L-am sunat sa il intreb de ce ii trebuie si a spus ca pentru inscrierea contractului in cartea funciara.
Contractul este facut pe 5 ani si contine aceste informatii in cuprinsul sau.
Are dreptul sa inscrie contractul la CF daca nu i-am dat acordul?
OCPI nu notifica in evidente ,contracte de inchiriere
Posibil ca masura de inregistrare a contractului,sa reprezinte interesul locatarului pentru garantarea perioadei contractual prevazute
legea prevede inscrierea in cartea funciara a contractelor de inchiriere care au fost incheiate pt. o perioada de peste 5 ani.
Faptul ca chiriasul dvs. are aceasta informatie si doreste sa faca acest lucru, pe mine unul ma pune pe ganduri.
Prin urmare ceea ce vrea chiriasul dvs. este legal dar ma pune pe ganduri cu privire la intentiile respectivului chirias.
Sfatul meu este sa schimbati de comun acord termenul de inchiriere de la 5 la 4.
...contractul de inchiriere se poate nota cu acordul partilor indiferent de durata...
fara acordul dvs nu are dreptul. si va sugerez nici sa nu va dati acordul.
NU ESTE POSIBIL CA UN CHIRIAS SA FACA ASA CEVA!

Alte discuții în legătură

Contract de inchiriere asupra unei proprietati imobiliare Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Se poate afla daca asupra unui imobil exista un contract de inchiriere... si cam unde se poate verifica acest lucru? In extrasul de carte funciara ... (vezi toată discuția)
Inscriere cartea funciara contract inchiriere sbucuresti sbucuresti Se poate face, prin acordul partilor inscrierea la Cartea Funciara a unui contract de inchiriere al unui imobil pe o durata mai mica de 3 ani? Multumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt chirias intr-un spatiu comercial pe care proprietarul ... MIUTU MIUTU Buna ziua, sunt chirias intr-un spatiu comercial pe care proprietarul il vinde. Avem contrat de inchiriere semnat si inregistrat la ANAF care dureaza pana in ... (vezi toată discuția)