Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Locuinta minor-art. 496 NCC vs. art. 400 NCC
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Locuinta minor-art. 496 NCC vs. art. 400 NCC

Buna ziua,

Poate cineva sa-mi exemplifice, il rog, cand se aplica unul si cand se aplica celalalt/
Art 400 se refera la locuinta copilului dupa divort, iar la 496, se vb de locuinta copilului dar fara legatura cu divortul- fie parintii traiesc in concubinaj, fie sunt casatoriti si locuiesc separat, fie impreuna si nu vor sa dea divort, dar nu se inteleg in privinta copilului