avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Locuinta minor-art. 496 NCC vs. art. 400 NCC
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Locuinta minor-art. 496 NCC vs. art. 400 NCC

Buna ziua,

Poate cineva sa-mi exemplifice, il rog, cand se aplica unul si cand se aplica celalalt/
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:20, 26 Martie 2013
Art 400 se refera la locuinta copilului dupa divort, iar la 496, se vb de locuinta copilului dar fara legatura cu divortul- fie parintii traiesc in concubinaj, fie sunt casatoriti si locuiesc separat, fie impreuna si nu vor sa dea divort, dar nu se inteleg in privinta copilului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autoritate parinteasca in comun Adrian37 Adrian37 Buna ziua as vrea sa stiu daca fosta mea sotie are dreptul sa plece de la domiciliu cu copilul pe o perioada nedeterminata , fara sa ma anunte. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Drepturi copil concubinaj Rody 85 Rody 85 Buna ziua, As dori sa stiu ce drepturi are un copil nascut intr-o relatie de concubinaj, recunoscut de catre tata, iar parintii locuiesc impreuna desi nu s-au ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor la notar Stoica Ana Stoica Ana Se poate desface o casatorie la notar daca sotii nu detin bunuri comune si cad de acord in privinta minorilor, respectiv, unul sa aiba tutela, celalalt sa ... (vezi toată discuția)