Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere comerciala primita si acordata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere comerciala primita si acordata

Buna ziua, daca am cateva intrebari catre dvs. :

1, daca am o factura de reducere , se pune pe contul 609? (Reducere comerciala buc 1 valoare -150,00 lei+TVa)
2, daca acord eu reducere impreuna cu materiale, atunci reducerea se reduce din valoarea marfii
sau se scrie la un alt rand separat, si se pune pe contul 709?
3, cheltuielile de protocol ce depasesc plafonul, in ce rand se scrie in bilant?
Multumesc tare mult, o zi buna
Buna, nu am voie sa scriu Numele programului pe care il folosesc. nu ma lasa sa modific la mine inregistrarile sunt:

401=609 cu plus
4426=401 cu minus
Factura adaug cu minus si tot asa iese.