avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... apelul in divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

apelul in divort

Buna ziua,


Am citit o cerere de apel si persoana in cauza se declara in contradictoriu cu cealalta parte si cu Autoritatea Tutelara:
Spuneti-mi, va rog:
- apelantul trebuie sa se declare in contradictoriu si cu Autoritatea Tutelara?
-daca da, atunci trebuie sa depuna cererea de apel in 3 exemplare?
-ce valoare trebuie sa aiba timbrul judiciar si la ce valoare este taxa judiciara de timbru?
Apelul se declara in contradictoriu si cu Autoritatea Tutelara.
Cererea se depune in 3 exemplare.
Taxa judiciara de timbru este jumatate din suma achitata la fond, respectiv 19,5 lei taxa de timbru şi timbru judiciar de 0,15 lei.
Multumesc mult pentru raspuns!
Totusi, avand in vedere faptul ca Autoritatea Tutelara nu este parte in proces, nu mi se pare chiar potrivit sa-i trimit un exemplar...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru judiciar cris_deo cris_deo buna seara. cat este taxa de timbru judiciar si taxa de timbru in cazul apelului. am auzit ca trebuie sa fie 50% din taxa care am achitat-o in prima instanta ... (vezi toată discuția)
Legalizare sentinta divort csllngy csllngy Buna ziua. Divortul meu s-a pronuntat pe 8 decembrie 2010. Au trecut si cele 30 zile pt recurs. Acum vreau sa legalizez sentinta ( stampila definitiva si ... (vezi toată discuția)
Dosar pentru majorare pensie alimentara Alina2011 Alina2011 Buna ziua! As dori sa stiu ce trebuie sa contina dosarul pe care il depun la tribunal. Eu am hotararea de divort initiala si cu cuantumul pensiei, in forma ... (vezi toată discuția)