Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - mai multe titluri executorii
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - mai multe titluri executorii

Buna ziua,

Conform carui articol de lege un BRJ te poate executa silit simultan, adica 1. poprire pe salariu in cuantum de 50% si 2. sechestru pe casa? Astept un sfat. Multumesc!
noul cod de procedura civila art 665
( 4) Incuviintarea executarii silite permite creditorului sa ceara executorului judecatoresc care a solicitat incuviintarea sa recurga, simultan ori succesiv, la toate modalitatile de executare prevazute de lege in vederea realizarii drepturilor sale, inclusiv a cheltuielilor de executare.

daca e vb de o executare inceputa pe vremea vechiului cod de procedura, e la art 373ind1

"In tot cursul executarii, executorul judecatoresc este obligat sa aiba rol activ, staruind, prin toate mijloacele admise de lege, pentru realizarea integrala si cu celeritate a obligatiei prevazute in titlul executoriu, cu respectarea dispozitiilor legii, a drepturilor partilor si ale altor persoane interesate."
Potrivit dispoziţiilor art. 371^1 alin. 3 vechiul cod procedură civilă
executarea silită are loc în oricare dintre formele prevăzute de lege, simultan sau succesiv, până la realizarea dreptului recunoscut prin titlu executoriu, achitarea dobânzilor, penalităţilor sau a altor sume, acordate potrivit legii prin acesta, precum şi a cheltuielilor de executare.

Este legal cum se procedeaza.

Prin poprire se si asigura cumva ca nu vor aparea surprize neplacute.
Ganditi-va cum ar fi sa se anuleze executarea silita si sa se implineasca termenul de prescriptie a executarii silite...si ar ramane banca cu buza umflata...

Au dreptul si obligatia de a face demersurile pe care le considera...