Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare cadre didactice universitare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare cadre didactice universitare

Sunt cadru didactic universitar, nascuta in februarie 1955; conform legii 263/2010, ma pot pensiona la implinirea varstei de 60 de ani, adica in februarie 2015; conform Legii1/2011, varsta de pensionare pt cd universitare este de 65 de ani. Ma pot pensiona la 60 de ani, cu pensie intreaga?
BUNA ZIUA, SUNT MEDIC IAR ANUL ACESTA INDEPLINESC CONDITIILE DE PENSIONARE CONF LG 263/2010 DAR EXISTA LG 95/2006 ART.385 ALIN.1 CARE MA PUNE IN INCURCATURA. DOREST SA STIU DACA MA PENSIONEZ LA CERERE CARE SUNT PENALIZARILE SI CALCULUL PENSIEI.

Incepand cu data de 01.01.2011, legea cadru care reglementeaza sistemul public de pensii si stabileste conditiile pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, respectiv varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare, este Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010, dispozitiile Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatații, stabilesc varsta de pensionare de 65 de ani atat pentru barbati, cat si pentru femei, in situatia categoriilor profesionale care fac obiectul acestui act normativ.
Intrucat persoanele care apartin categoriilor profesionale susmentionate sunt asigurate obligatoriu in sistemul public de pensii, acestea au posibilitatea pensionarii pentru limita de varsta atat in conditiile prevazute de Legea nr. 263/2010, cat si la implinirea varstei de 65 de ani, potrivit dispozitiilor Legii nr. 95/2006.
Potrivit prevederilor Legii nr. 263/2010, cuntumului pensiei este penalizat doar in situatia in care solicitati pensia anticipata partiala. In situatia in care perioada de anticipare este de 5 ani, penalizarea este de 45% (60 luni x 0,75%=45%).

Sursa:

[ link extern ]