Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... persoane interpuse pentru cumparare imobile de la un ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

persoane interpuse pentru cumparare imobile de la un SRL in insolventa

Doresc sa va intreb daca un administrator al unei societari cu raspundere limitata aflata in insolventa poate cumpara, prin persoane interpuse, bunurile imobile scoase la licitatie de lichidator?
au existat o multitudine de cazuri in care exact in acest mod s-a procedat, spre exemplu in situatia cea mai des intalnita in practica creditorul principal era statul cu creante in tablou de miliarde de lei, a executat 2 autoturisme ale debitorului care si le-a recapatat in maniera descrisa de dvs la jumatate din pretul de piata si uite asa a scapat de cateva miliarde si bineinteles a facut o noua firma, a scapat desigur si de raspun derea personala, asa se mai intampla in Romania.
Buna seara .
Legal nu poate desi,nu scrie nicaieri ca nu are voie .
Dar avand in vedere ca el ,este executat tocmai datorita faptului ca nu isi achita creanta,este imoral si anormal,ca el sa cumpere tot el,prin persoane interpuse ,aceste bunuri.Dar aceasta legatura , trebuie dovedita in vreun fel ,cu probe legale si concludente .Puteti face lucrul acesta cu probe in fata instantei ?
Cu stima,
Marius Bote .