Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare societate

Buna ziua.
Am o societate care este SRL neplatitor de TVA. As vrea sa suspend activitatea pentru cateva luni. Care este procedura de suspendare in acest caz? Dupa suspendare se mai intocmesc acte, as mai avea nevoie de contabil? Am si o salariata, care ar fi vrut sa ramana insarcinata, cum as putea sa procedez sa poata beneficia de CIC?
Va multumesc.
rimul pas care trebuie facut – reprezentatii societatii comerciale sa mearga la Oficiul Registrului Comertului din localitate (sau mai bine spus la cel din judetul respectiv) cu un dosar care va fi ulterior solutionat in maxim o saptamana.

Documente necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a menţiunilor privind suspendarea temporară a activităţii/reluarea activităţii societăţilor comerciale, sunt:
- Cerere de înregistrare (original);
- Hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor/decizia asociatului unic privind suspendarea temporară a activităţii sau
reluarea activităţii societăţilor comerciale (original);
- Certificatele constatatoare emise în baza declaraţiilor-tip pe propria răspundere pentru autorizarea activităţii
- Declaraţia-tip pe propria răspundere din care să rezulte că persoana juridică nu desfăşoară la sediul social sau la sediile secundare ori în afara acestora activităţile declarate o perioadă de maxim 3 ani
- Dacă este cazul, împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să indeplinească formalităţile legale (original);
- Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale: taxa judiciară de timbru, în original; timbre judiciare; taxe de registru; tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a (practic chitante eliberate de cei de la ONRC)
Detalii aici: [ link extern ]
Multumesc frumos.
In celelalte probleme ma puteti ajuta?
Da.