Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare

Buna ziua,
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurg in cazul unei detasari ?
Salariatul are dreptul la o compensatie de 50 %din salariul de baza daca detasarea depaseste 30 de zile calendaristice?
Art.52 C.mun. prevede:
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
....
d) pe durata detasarii;
.....

Suspendarea contractului individual de munca din initiativa angajatorului este o facultate pentru acesta, iar nu o obligatie.
Va multumesc!
In urma unui protocol intre societati poate sa-l plateasca societatea care i-a intocmit contractul de munca sau doar angajatorul la care s-a dispus detasarea ?
Pe durata detasarii salariatul beneficiaza de drepturile care ii sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detasarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detasat .. insa, drepturile cuvenite salariatului detaşat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detaşarea.
multumesc!
Buna ziua ,
Indemnizatia de detasare este platita de firma la care este detasat sau firma care il detaseaza ?