Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

ce se intampla daca imi dau demisia fara a respecta preavizul?
1. Nerespectarea de catre salariat a termenului de preaviz reprezinta abatere disciplinara, care justifica sanctionarea sa disciplinara, inclusiv prin desfacerea contractului de munca

2. Concedierea disciplinara nu este obligatorie , angajatorul putand incheia c.i.m. cu art.81 alin.7 C.mun. fie prin renuntarea la efectuarea preavizului ,fie la terminarea perioadei de preaviz ... perioada de preaviz figurand cu absente nemotivate.
dar in situatia in care eu ca si angajat din motive medicale nu mai pot munci, iar angajatorul nu vrea sa accepte incetarea contractului de munca cu acordul partilor?
]
Este acelasi lucru , daca va dati demisia ... cu observatia ca perioada concediului medical suspenda preavizul daca este luat pe perioada preavizului ...

art.81 alin.6 C.mun.
In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.