Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum trebuie sa arate o concediere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum trebuie sa arate o concediere?

Am primit azi copia dupa concedierea mea. Va transcriu textul:
"Ca urmare a deciziei administratorului, nr.1/19.02.2009, s-a hotarat desfiintarea locului de munca pentru care ati fost angajat, precum si inceperea periodei de preaviz cu data de 20.02.2009, Mentionam ca pe durata perioadei de preaviz nu este necesara prezenta dumneavoastra la locul de munca fara a se prejudicia in vreun fel drepturile dumneavoastra salariale.

Avand in vedere aceste conditii, este necesar ca dumneavoastra sa predati cheia de la locul de munca, precum si telefonul mobil, Nokia 6120 insotit de toate accesoriile aferente telefonului."

Nu este scrisa durata preavizului, de ce se desfiinteaza locul meu de munca, nu e invocata nici un fel de lege, nici faptul ca se dau salarii compensatorii. Ce fac cu aceasta foie? Cui o arat? Ma duc maine sa le spun ca acest act nu are nici un temei? Nu am cu cine sa ma inteleg! Cum trebuie sa arate o concediere si cum trebuie sa procedeze cei care o dau? Dar eu? Nu trebuie sa mi se dea actele in original? Eu sunt presat acum sa dau cheia si sa nu ma mai prezit. Ce fac?
ceea ce ati primit este adresa prin care vi s-a adus la cunostinta faptul ca urmeaza ca peste 15 zile lucratoare, conform art. 73 din codul muncii sa inceteze relatiile de munca, insa, daca ati primit-o azi, si ati semnat cu data de azi, de azi incepe perioada de preaviz, insa sa nu cumva sa fi fost trecuta data de 20 la data primirii de catre dvs.
incetarea contractului de munca se va face in baza art. 65 (1) din codul muncii si in termen de 5 zile de la inregistrare la ITM, angajatorul are obligatia de a va trimite prin posta sau personal o decizie
Nu am semnat pe nimic de primire. Mi s-a lasat pe birou acesta foaie-copie a celei originale. Nu trebuiau niste motive?
Marius Nou a scris:

Am primit azi copia dupa concedierea mea. Va transcriu textul:
"Ca urmare a deciziei administratorului, nr.1/19.02.2009, s-a hotarat desfiintarea locului de munca pentru care ati fost angajat, precum si inceperea periodei de preaviz cu data de 20.02.2009, Mentionam ca pe durata perioadei de preaviz nu este necesara prezenta dumneavoastra la locul de munca fara a se prejudicia in vreun fel drepturile dumneavoastra salariale.

Avand in vedere aceste conditii, este necesar ca dumneavoastra sa predati cheia de la locul de munca, precum si telefonul mobil, Nokia 6120 insotit de toate accesoriile aferente telefonului."

Nu este scrisa durata preavizului, de ce se desfiinteaza locul meu de munca, nu e invocata nici un fel de lege, nici faptul ca se dau salarii compensatorii. Ce fac cu aceasta foie? Cui o arat? Ma duc maine sa le spun ca acest act nu are nici un temei? Nu am cu cine sa ma inteleg! Cum trebuie sa arate o concediere si cum trebuie sa procedeze cei care o dau? Dar eu? Nu trebuie sa mi se dea actele in original? Eu sunt presat acum sa dau cheia si sa nu ma mai prezit. Ce fac?

Am uitat sa specific faptul ca pe foaia primia este pusa data de 23 februarie , iar acolo scrie ca perioada de preaviz incepe de pe 20 februarie. Nu trebuie sa mi se dea si acea decizie 1/19.02.2009? E legal ce au facut?
1. data de 23 apare ca ce? comunicata tie, sau, cum?
2. decizia nr. 1/19.02.2009 este o decizie interna care se va comunica odata cu decizia catre ITM, tu nu trebuie sa o ai
3. decizia de incetare a contractului de munca pe art. 65 trebuie sa priveasca desfiintarea postului, nu a locului de munca, iar tie, prin adresa respectiva trebuia sa ti se ofere un alt post din firma care ar fi disponibil si pentru care ai pregatire.