Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintegrare in munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintegrare in munca.

Sunt putin nedumerit in legatura cu urmatorul aspect :( : in cazul unei cereri a fostului salariat de reintegrare in munca, codul muncii prevede la art.262 ca nerespectarea unei hot. jud. definite constituie infractiune, dar la fel legea prevede dreptul salariatului de a cere executarea silita a respectivei hotarari in termen de 3 ani. Nu am gasit in lege un anumit termen in care angajatorul este obligat sa-l procedeze la reintagrarea salariatului. Sa inteleg ca plangerea penala in baza art.262 Cm se face la expirarea celor 3 ani.....?
Filip Alexandru, utilizator
:offtopic:

Nu este cazul sa deviem de la subiectul acestui topic ... daca doriti deschideti un topic nou despre ce inseamna functionari, functionari publici si cui ii sunt aplicabile prevederile din Codul penal invocate de dvs.