avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Medic de familie nesolicitat
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Medic de familie nesolicitat

Buna ziua, m-am trezit si eu cu mai putin de o luna in urma, inscrisa la un alt medic de familie decat cel solicitat de mine.
Povestea sta in felul urmator: medicul meu de familie, s-a pensionat, lasand colegei de cabinet fisele medicale ale pacientilor sai ( fostilor pacienti), printre care am numaram si eu. La acel moment eu eram plecata din tara, cotizam in alta parte la sanatate etc. M-am reintors in tara, mi-am platit la CASS contributia pt a benefiacia din nou, in Romania de servicii medicale si am batut in 2 randuri 30 de km pana la cabinetul doamnei doctor careia ii fusese incredintata fisa mea, pt a o ridica- fara rezultat insa, mi-a spus ca nu o gaseste ( de mentionat ca sute de pacienti din locaitatea respectiva stiu ca nu se suporta cu medicul meu de familie).
Am trimis scrisoare cu aviz de primire, de la medicul de familie la care doream sa ma inscriu, iar prin aceasta scrisoare era obligata in termen de 15 zile sa imi trimita fisa. A fost depasit acest termen, doamna doctor sunata din nou, a spus din nou ca nu a gasit fisa, iar in momentul in care a fost amenintata ca depun reclamatie impotriva dansei, a spus ca o trimite ziua urmatoare.
Mi-a ajuns si mie fisa intr-un final la medicul la care doream sa ma inscriu, iar cand ajung la cabinet, aflu ca nu eram validata pe lista CASS- cand am luat legatura cu cei de la CASS, am aflat ca eu figuram ca si pacient, de aproape o luna, la aceasta doamna doctor careia i-a fost incredintata fisa mea. La dansa nu am depus nici o cerere, plus ca si-a pus semnatura si parafa pe cererea mea de transfer, cu cateva zile inainte sa ma inscrie in lista dansei de pacienti! plus ca fiind inscris al un medic, nu mai ai voie sa te inscrii la un altul timp de 6 luni. Am o bartholinita ce trebuie tratata, plus alte mici probleme, iar eu nu pot beneficia de servicii medicale din cauza acestei ´´doamne´´ prost intentionata - si nu sunt singura ce se plange de dansa, lista e foarte, foarte lunga.
Mi se pare scandalos!!
Cui as putea sa ma adresez cu aceasta problema? La CASS am fost, mi-am expus problema si s-au uitat la mn pierduti, au intrebat- ´´Si noi ce putem face?´´
Aceasta ´´doamna doctor´´ nu mai are mult pana la pensionare si incearca sa isi rotunjeasca veniturile batandu-si joc de sanatatea altora. Cu mana pe inima va spun, ca nu mi-as lasa nici cainele pe mana ei, ma tot minunez cum si-a luat diploma aia!!
Are cineva idee ce as putea face? Va multumesc mult!!
Din cate inteleg, doctorita care a preluat pacientii medicului de familie care s-a pensionat, nu are acceptul dvs. ca fiti mentinuta in lista sa. In consecinta, gresit a anuntat Casa de Asigurari de Sanatate ca a preluat toti pacientii medicului pensionat cu acordul acestora, asa ca tot ea este cea care trebuie sa instiinteze institutia mentionata, pentru a se opera schimbarea medicului de familie, in cazul dvs.
Va recomand sa trimiteti o sesizare catre CNAS, in care sa subliniati faptul ca ati fost inscris abuziv pe lista doctoritei respective, intrucat nu exista acordul dvs. expres, ba mai mult ati solicitat si a fost acceptata inscrierea la alt medic de familie, din moment ce cel vechi s-a pensionat.
Mai trimiteti o adresa si catre dna. doctor (verba volant scripta manent), anuntand-o pe aceasta cale ca va rezervati dreptul de a solutiona neplacuta situatie, prin sesizarea Colegiului Medicilor si eventual un memoriu la Ministerul Sanatatii...poate ca reactioneaza la ideea potentialei sanctiuni, din partea institutiilor respective.


Legea Nr. 95/ 2006, art. 218
(2) Asiguratii au urmatoarele drepturi:
a) sa aleaga furnizorul de servicii medicale, precum si casa de asigurari de sanatate la care se asigura, in conditiile prezentei legi si ale contractului-cadru;
b) sa fie inscrisi pe lista unui medic de familie pe care il solicita, daca indeplinesc toate conditiile prezentei legi, suportand cheltuielile de transport daca optiunea este pentru un medic din alta localitate;
c) sa isi schimbe medicul de familie ales numai dupa expirarea a cel putin 6 luni de la data inscrierii pe listele acestuia; (dvs. ati fost inscrisa, nu v-ati inscris)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere la colegiul medicilor cluj marinelafarc marinelafarc Mi s-a intamplat ca atunci cand am solicitat medicului de familie parafa pt scoala de soferi sa aflu ca acesta s-a pensionat; iar fisa mea ar fi ramas la o ... (vezi toată discuția)
Mutare la medic de familie irinucas irinucas Buna ziua, Care sunt conditiile in care ma pot transfera la un medicul de familie la care am fost initial inscris? Metionez ca in urma cu ceva ani am facut ... (vezi toată discuția)