Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de invoire de la servici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de invoire de la servici

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog, cu o problema. Un angajat doreste sa se invoiasca de la servici 4 zile consecutive. Poate sa faca acest lucru pe baza unei cereri de invoire?
Care este perioada maxima in care un angajat poate sa se invoiasca ?
Va multumesc.
Invoirea nu este reglementata in niciun act normativ.
Potrivit principiului libertatii de vointa a partilor contractului individual de munca, in practica, fara a exista o prevedere legala, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu, cu plata salariului sau fara plata salariului.

In practica, invoirea se acorda, in general, pentru rezolvarea unor interese personale ale salariatului de la locul de munca pentru cateva ore sau pentru o zi.
Durata maxima a unei invoiri trebuei sa fie reglementata in Reg.Intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.