Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invoire profesor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invoire profesor

Buna ziua,
Conform legii,profesorii pot beneficia de invoire prin cerere adresata directorului?
Mentionez ca am avut nevoie de trei zile libere in care l am insotit pe tatal meu la o operatie.
Acum directorul nu stie daca sa ma plateasca sau nu pentru cele trei zile. Mentionez ca cererea mi a aprobat-o inainte.
Exista si posibilitatea ca acesta sa astepte atentii din partea mea,lucru exclus!
Invoirea nu este reglementata in niciun act normativ.
Potrivit principiului libertatii de vointa a partilor contractului individual de munca, in practica, fara a exista o prevedere legala, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu, cu plata salariului sau fara plata salariului.

In practica, invoirea se acorda, in general, pentru rezolvarea unor interese personale ale salariatului de la locul de munca pentru cateva ore sau pentru o zi.

Durata maxima a unei invoiri trebuei sa fie reglementata in Reg.Intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.