avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invoire profesor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invoire profesor

Buna ziua,
Conform legii,profesorii pot beneficia de invoire prin cerere adresata directorului?
Mentionez ca am avut nevoie de trei zile libere in care l am insotit pe tatal meu la o operatie.
Acum directorul nu stie daca sa ma plateasca sau nu pentru cele trei zile. Mentionez ca cererea mi a aprobat-o inainte.
Exista si posibilitatea ca acesta sa astepte atentii din partea mea,lucru exclus!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:55, 2 Februarie 2016
Invoirea nu este reglementata in niciun act normativ.
Potrivit principiului libertatii de vointa a partilor contractului individual de munca, in practica, fara a exista o prevedere legala, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu, cu plata salariului sau fara plata salariului.

In practica, invoirea se acorda, in general, pentru rezolvarea unor interese personale ale salariatului de la locul de munca pentru cateva ore sau pentru o zi.

Durata maxima a unei invoiri trebuei sa fie reglementata in Reg.Intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de invoire de la servici valcris valcris Buna ziua. Ajutati-ma, va rog, cu o problema. Un angajat doreste sa se invoiasca de la servici 4 zile consecutive. Poate sa faca acest lucru pe baza unei ... (vezi toată discuția)
În data de:22.12.2021 ,eu împreuna cu colega mea ne-am învoit ... iza1999 iza1999 Dreptul muncii-cum combat orele nemotivate În data de:22.12.2021 ,eu împreuna cu colega mea ne-am învoit la directorul unitații,si am plecat cu trei ore ... (vezi toată discuția)
Invoire serviciu petrica77 petrica77 buna seara, ca angajat la o firma privata , perioada nedeterminata ,in ce conditii legale am dreptul la o invoire de la serviciu, avand o probleme personala ... (vezi toată discuția)