Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrarea in contabilitate a activitatilor de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrarea in contabilitate a activitatilor de xerox , listare?

Buna ziua am deschis in martie anul acesta o intreprindere individuala cu vanzarea accesorilor de telefoane si calculatoare.
Ma ocup si cu activitati de listare,xerox.
A-si vrea sa stiu cum inregistrez aceasta activitate in contabilitate (in registru de gestiune zilnica , in registru de adaos comercial fara a-mi afecta inventarul la sfarsitul anului?
Aceste xeroxuri le pot trece pe casa de marcat pentru ca am cod dar imi afecteaa RFZ care il trec in raportul de gestiune zilnica astfel afectandu-mi si soldul final pentru marfa din stoc in caz de inventar?
Eu am cumparat hartie si tus in 10 martie trecandu-le doar in RJIP pe cheltuieli, nu am considerat-o marfa, pana acum nu am trecut prin casa de marcat ce am xeroxat si listat
Cum trebuie sa procedez cu veniturile, cu tusu sau hartia pentru a fi bine in caz de control si a iesi bine inventarul?
va multumesc

In registrul jurnal de incasari si plati inregistrati zilnic valoarea de la raportul z scos la sfarsitul zilei de la casa de marcat, ca venit si la plati, facturile cu hartie copiator, toner pentru copiator, etc.
Sunteti obligat sa dati bon fiscal pentru serviciul de copiere si automat valoarea se regaseste in acel raport z.
Inventarul se face doar la sfarsit de an, cu ce e atunci pe stoc, de exemplu daca la 31 decembrie aveti topuri de hartie sau bidoane cu tonet copiator.
Nu se trece nimic in registrul de gestiune zilnic pentru activitatea de fotocopiere.
george-neagu, moderator
Am inteles cum spuneti dar eu fac si raport de gestiune zilnica si raport de adaos comercial.
In raportul de gestiune zilnica trec ce marfa a intrat si la iesiri suma de pe Z
De exempu eu in momentul acesta am marfa in stoc de 2000 lei doar marfuri intrate respectiv accesori telefon si calculatoare.sa spunem ca azi vand de 100 lei pe raportul Z(din care 30 activitatii xerox si 70 accesorii) EU in raportu de gestiune zilnica de la finalul zilei o sa am 1900 dar dc efectuez un inventar ca asa vreau nu doar la finl de an eu am marfa in stoc de 1930lei
De accea nu stiu cum sa fac tinand cont ca eu am inregistrat hartia si tusu ca fiind consumabile nu le-am trecut in aceste rapoarte la intrari?
Nu o sa am in stoc hartie si toner intregi pentru ca cumpar doar cate un top si tusu il schimb cand se gata nu am in stoc

Mai spuneti-mi va rog cand trebuie sa fac borderou de achizitie
laura2008_angel, utilizator
Deci nu se trece nimic in registrul de gestiune zilnic pentru activitatea de fotocopiere.
Dumneavostra aveti doua genuri de activitati acolo: una de comert cu accesorii calculatoare, telefoane pentru care aveti si un stoc de marfa in registrul de gestiune zilnic si una de servicii/servociul de fotocopiere pentru care aveti un stoc de materiale consumabile.
Asa cum ati trecut hartia de copiator in registrul de gestiune zilnic, ar insemna ca vindeti direct topul de hartie catre clienti, nu ca il consumati in activitatea de fotocopiere.
AM inteles in mare parte ce spuneti dar atuni ce fac cu raportul z din exemplu anterior dc spuneti ca nu trec in raportu de gestiune zilnica nimic legat de fotocopiere.
Ce alte documente registre trebuie sa intocmesc pentru activitatea de fotocopiere
Cand cumparati marfa(componente calculator) cu factura si doriti sa o revindeti caatare, completati Nota de receptie si constatare de diferente(nir). O inregistrati ivaloare totala a nir in registrul de gestiune zilnic. Cand il vindeti, conform raportului de gestiune scadeti din registru.
Cand cumparati hartie copiator pentru a face clientilor fotocopii sau pentru listati la imprimanta, completati Nota de receptie si constatare de diferente(nir) dar la coloana cu adaos treceti zero.
Scoaterea in consum a hartiei copiator o faceti cu bon de consum, completat la sfarsit de luna.

Borderou de achizitie: "Se intocmeste in doua exemplare de catre delegatul insarcinat sa aprovizioneze unitatea cu produse de pe piata taraneasca, de la producatorii individuali sau de la alte persoane fizice, in momentul achizitiei."

Corectati in raportul de gestiune zilnica, nu mai scadeti la sfarsitul zilei valoarea fotocopiilor din raportul z.
Nu mai trebuie nimic pentru activitatea de fotocopiere.
george-neagu, moderator