Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Deschidere sucursala Asociatie non-profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Deschidere sucursala Asociatie non-profit

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu deschiderea de catre un ONG din strainatate a unei sucursale in Romania. Precizez ca este deschisa deja o sucursala in alt oras, iar acum se doreste deschiderea uneia in Bucuresti. Ce documente sunt necesare, unde trebuie depuse, ce acte imi trebuie pentru a reprezenta ONG-ul in fata instantei sau la Registrul Comertului etc. ?
Va multumesc din suflet!
Astept urgent un raspuns.
Procedura este aceeasi ca si in cazul - "Precizez ca este deschisa deja o sucursala in alt oras"
Da, stiu. Numai ca acea sucursala a fost deschisa de altcineva, iar acum acea firma ma va imputernici pe mine sa fac acest lucru. Iar ei nu stiu cum s-a procedat in primul caz...
Asociatia isi poate constitui sucursale, ca structuri teritoriale fara personalitate juridica.
Sucursalele se constituie prin hotarare a adunarii generale.
Sucursalele desfasoara activitatile date in competenta lor de catre asociatie.

UNEORI MA INTREB DE CE SE EVITA A SE RASPUNDE CLAR ....sE INREGISTREAZA SI ACEASTA SUCURSALA LA REGISTRUL ASOCIATIILOR SI FUNDATIILOR SAU NU ???

MULTUMIM FRUMOS DE TOT !!!
Sucursalele nu se inscriu in Registrul asociatiilor si fundatiilor.
Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor este compus din două părţi: partea întâi - A - destinată înscrierii asociaţiilor şi filialelor acestora şi partea a doua - B - destinată înscrierii fundaţiilor şi filialelor acestora.