Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... deschidere sucursala ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

deschidere sucursala ONG

Buna ziua !
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu deschiderea de catre un ONG a unei sucursale noi in alt judet. Care ar fi procedura de urmat, ce documente sunt necesare?
va multumesc!
OG nr.26/2000 prevede :
Art. 13 ind.1. - (1) Asociatia isi poate constitui sucursale, ca structuri teritoriale fara personalitate juridica.
(2) Sucursalele se constituie prin hotarare a adunarii generale.
(3) Sucursalele desfasoara activitatile date in competenta lor de catre asociatie.
faceti o adunare generala a ong-ului si hotarati acest lucru si dupa ce l-ati hotarat, incheiati un proces verbal prin care mentionati ce ati hotarat, iar apoi intocmiti un act aditional la actul constitutiv si statutul de functionare, mentionati modificarile, adresa sucursalei, conducere, atributiuni si activitatile care vor fi desfasurate ce aceasta.In final sucursalei ii dati, sau nu, autonomie si personalitate juridica...
va dorim succes
Actul aditional trebuie dus la notar, Registrul comertului?
Nu se face niciun act aditional la actul constitutiv al ONG-ului, ca doar nu se modifica acesta.
Sucursalele nu se inscriu in Registrul asociatiilor si fundatiilor.
Si cum ar trebui procedat?