Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de invalidatate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de invalidatate

Tanara 26 ani diacnosticata cu schizofrenie timp petrescut in campul muncii 6 luni
Poate beneficia persoana respectiva de pensie de invaliditate?
Legea 263/2010

Art. 68
(1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, din cauza:
a) accidentelor de munca si bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei si SIDA;

Art. 74
Au dreptul la pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare realizat, persoanele prevazute la art. 68 alin. (1) lit. a) si b), alin. (2), (3) si (4).

H.G.257/2010

Art. 57
Pensia de invaliditate se acorda, indiferent de stagiul de cotizare realizat:
a) persoanelor care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca din cauza accidentelor de munca si bolilor profesionale potrivit legii, neoplaziilor, schizofreniei si SIDA;
Multumesc