Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale O SC poate subinchiria un bun inchiriat de la o alta SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

O SC poate subinchiria un bun inchiriat de la o alta SC

Daca o societate inchirieaza un bun(un container) de la o alta societate,prima SC poate subinchiria acest bun altei SC? Trebuie un cod Caen ? Pot factura subinchirierea?
Domeniul nostru de activitate implica Taxarea Inversa ,dar suntem si platitori de TVA.
Va multumesc.
Posibilitatea subinchirierii este conditionata de clauzele reciproc negociate si asumate de parti in contractul de inchiriere container
Daca exista acordul proprietarului,partile pot incheia act aditional la contractul initial
Buna ziua
Este aplcabil si in cazul spatiilor?
De ex: o PFA are un spatiu de birouri inchirat. Intrucat spatiul are 2 birouri si ea foloseste doar unul, vrea sa il subinchirieze pe celalat unui SRL. Care ar fi procedura ca sa fie posibila aceasta actiune?
Multumesc anticipat