Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii

Ca barbat valid, nascut in septembrie 1958, care este varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare ?
Si in completarea intrebarii de mai sus : care sunt conditiile de pensionare anticipata si anticipata partiala ?
* Pensie limita varsta = 65 ani cu o vech de cel putin 35 ani;
* Pensie anticipata partiala = 60 ani cu o vech de cel putin 35 ani (cu penalizare)
* Pensie anticipata = 60 ani cu o vech de cel putin 43 ani
La pensiile anticipate nu se valorifica perioada stagiului militar, pensie invaliditate si facultatea