avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua,
Tatal meu este nascut in aprilie 1958 si o vechime de 38 de ani in campul muncii. Poate iesi la pensie anticipat?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:11, 27 Octombrie 2013
Conditii:
Varsta 60 de ani
Stagiu 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata,facultate,pensie de invaliditate).
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1958 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in aprilie 2023;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in aprilie 2018, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in aprilie 2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare Mihai42 Mihai42 Buna ziua. Tatal meu este nascut pe 08.05.1958 si are vechime in munca de 38 ani. Ma interesaza cand s-ar putea pensiona anticipat (eventual partial) si ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata GELULA4 GELULA4 Nascut 1958,cu facultate 5 ani ,stagiu militar complet...angajat in campul muncii din 1986...Intrebare: In ce an pot solicita pensionarea anticipata? (vezi toată discuția)
Cum sa ies la pensie in conditiile actuale ? Mihalcea ion Mihalcea ion Sunt nascut in a-10-1958 am 31 de ani si 6 luni in campul muncii,din anul 2008 nu mai am nici un loc de munca,si sunt fara venituri. (vezi toată discuția)