Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna ziua,
Tatal meu este nascut in aprilie 1958 si o vechime de 38 de ani in campul muncii. Poate iesi la pensie anticipat?
Conditii:
Varsta 60 de ani
Stagiu 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata,facultate,pensie de invaliditate).
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1958 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in aprilie 2023;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in aprilie 2018, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in aprilie 2018.