Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... contract de mandat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

contract de mandat

Buna seara,

As dori daca se poate sa ma lamuri-ti cu un aspect pe care l-am intalnit intr-un contract pe care va trebui sa-l semnez in curand.
Paragraf contract ,, Dupa incetarea in orice mod a contractului ,este interzis pentru o perioada de cel putin un an de la data incetarii,sa recruteze sub orice forma si in orice mod pentru alta companie de brokeraj in asigurari/reasigurari.
''
Nu stiu ce reprezinta din punct de vedere juridic ,,perioada de cel putin un an''

Pentru incalcarea acestui aspect se solicita despagubiri in cuantum de 30000 lei.

Va multumesc.

interdictia impusa este foarte clara...sa nu recrutati pt alte companii, adica pentru concurenta, ce anume nu se intelege?:-/
Se refera la faptul ca dvs. daca activati pentru un broker sau asigurator, aveti acces la baza de date a clientilor asiguratorului/ brokerului respectiv. Prin acest paragraf (interdictie) societatea pentru care ati activat isi ia masuri de siguranta pentru ca dvs. in momentul cand ati plecat sa nu luati si clientii...si tocmai de aceea au spus cel putin 1 an (politele se emit de regula pe 1 an).Nu trebuie sa semnati asa ceva, pentru ca daca doriti sa demisionati si sa continuati in acelasi domeniu, va fi foarte dificil.