Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... somatie de plata fara comunicare prealabila a pr.vb
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

somatie de plata fara comunicare prealabila a pr.vb

Buna ziua,

In data de 29.03.2013 mi s-a comunicat o somatie (pt. persoana juridica,)referitoare la plata unei amenzi pentru faptul ca auto societatii a circulat fara rovinieta in 2011. Este mentionat un proces verbal incheiat in data de 01.03.2011, insa acesta nu a fost comunicat societatii noastre nici pana azi, iar la somatie nu a fost atasata o copie a acestuia.
Cum ar trebui sa procedez? Pot face plangere contraventionala doar pe baza somatiei, neavand procesul verbal?
Multumesc.
amrita950, utilizator
Da, puteti contesta la instanta procesul-verbal si somatia respectiva, solicitand si obligarea la comunicarea procesului-verbal.