Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare auto microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare auto microintreprindere

Am infiintat o firma de taxi, am cumparat masina cu 6000 de euro. cand eram pe 16 la suta, amortizam investitia in 4 ani. de atunci pana acum a trecut doar un an, pentru cei trei ani ramasi eu cum scad restul de investitie? am inteles ca, devenind microintreprindere,, platesc 3 la suta din incasari fara posibilitatea de a mai scadea ceva. multumesc pt raspuns
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Amortizati in continuare investitia indiferent de regimul de impozitare pe care il aplicati.
In privinta amortizarii, calcularea si evidenta acesteia este la fel si la microintreprinderi ca si la unitatile platitoare de impozit pe profit.

Cu privire la acest aspect, Codul Fiscal prevede:

"ART. 112^11 Prevederi fiscale referitoare la amortizare:

Microîntreprinderile sunt obligate să ţină evidenţa amortizării fiscale, conform art. 24 al Titlului II."

Titlului II- din Codul fiscal se refera la Impozitul pe profit

Mai pe scurt:
In continuare, conform legii, microîntreprinderile au obligaţia evidenţierii cheltuielilor cu amortizarea, INSA acestea nu sunt deductibile fiscal la calculul impozitului pe veniturile realizate...din punct de vedere al taxelor pe care le veti plati catre statul roman inregistrarea contabila a amortizarii nu va influenta in nici un fel impozitul de 3% pe venitul obtinut! Singura cheltuiala care va poate diminua veniturile, este cheltuiala cu achizitia unei case de marcat.