Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit dividende microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit dividende microintreprindere

Buna ziua,

Societatea comerciala la care sunt asociat unic, platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor, detine un autoturism a carui cheltuiala cu amortizarea depaseste lunar suma de 1500 RON. Va rog sa imi spuneti cum inregistrez restul sumei din aceasta cheltuiala cu amortizarea, care conform legii nu este deductibila?

Va multumesc!
Si microintreprinderile aplica ART. 24 Amortizarea fiscală din C. fiscal:

ART. 112^11 Prevederi fiscale referitoare la amortizare

Microîntreprinderile sunt obligate să ţină evidenţa amortizării fiscale, conform art. 24 al Titlului II.

Doar tineti evidenta amortizarii fiscale a acestui autoturism, dar nu are implicatii fiscale, intrucat impozitarea este la venituri.
Nu are legatura deductibilitatea la ceva cu dividendele. Dividendele sunt repartizate din profitul contabil (ala realul, de fapt) nu din profitul fiscal. Deductibilitatea limitata afecteaza doar profitul fiscal.
Va multumesc! Dar, daca profitul net se repartizeaza pe dividende, cheltuielile (deductibile si nedeductibile si aici ma refer la acele cheltuieli cu amortizarea) cum influenteaza impozitul pe dividende? Sau profitul net = venituri - cheltuieli indiferent de natura lor si apoi aplic 16% impozit pe dividende?
Multumesc !
laviluca a scris:

Sau profitul net = venituri - cheltuieli indiferent de natura lor si apoi aplic 16% impozit pe dividende?

Da.