Forum Discuţii juridice Executare silită evaluare imobil
Discuție deschisă în Executare silită

evaluare imobil

In cazul in care un imobil este evaluat cu cat % se scade din valoarea sa de circulatie lamomentul evaluarii?
Spreexemplu a fost evaluat la 30000 lei,dar este total lipsit de utilitati( sursa de apa,energie electrica si termica, canalizare) careeste procentul care se scade pentru fiecare utilitate lipsa. Pentru teren intravilan aferent este la fel?

Multumesc.
Evaluarea bunurilor care urmeaza sa faca obiectul executarii silite se realizeaza de catre expert ANEVAR,in baza unei documentatii speciale
Se aplica prevederile -buletine statistice privind indicatorii de inflatie,decret lege 256/1984,legea nr 62/1965,legea nr 15/1994,HG nr 2139/2004 privind clasificarea si durata de functionare a mijloacelor fixe,studiul pietei privind tranzactiile imobiliare,HG nr 983/1998 priviind reevaluarea cladirilor,constructiilor speciale si a terenurilor
Se compara si se aplica standardele ANEVAR,curs inspectia proprietatilor in scopul evaluarii,
La finalul raportului de evaluare expertul aplica valoarea de piata estimata la total prorietate,rezultand c/v constructie si teren
Sunt situatii distincte in care exista constructii in zone defavorizate,fara utilitati,altele in care bunul dedus expertizarii desi faptic se prezinta intr-o stare tehnica satisfacoare,fata de momentul executarii constructiei a intervenit termenul de amortizare,astfel incat se aplica un factor de amortzare care scade substantial valoarea imobilului