Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita imobil-evaluare
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita imobil-evaluare

Buna ziua !As dori sa stiu cum se face executarea silita in cazul unui imobil .Mai exact ,care este criteriul evaluarii si de catre cine este facuta evaluarea (dar si suma finala la care ajunge licitatia ).Cat timp dureaza toate acestea ?
Evaluarea bunurilor deduse executarii silite se realizeaza de catre evaluatori ANEVAR
Raportul de evaluare se intocmeste pe baza standardelor,recomandarilor si a metodologiei de lucru recomandate de catre ANEVAR
Scopul evaluarii il constituie estimarea valorii de piata pentru inceperea licitatiei al bunurilor deduse executarii silite
Se utilizeaza studiul legislatiei in vigore si a normelor specifice privind evaluarea bunurilor imobile,buletine statistice privind indicatori de inflatie,legea nr 62/1995,legea nr 15/1994,HG nr 2139/2004 privind clasificarea si a duratei de viat a mijloacelor fixe,HG nr 983/1998 privind reevaluarea cladirilor,constructiilor speciale si a terenurilor si multe alte normative din domeniu
Raportul de evaluare poate fi redactat conditionat de bagajul de activitate al evaluatorului de complexitatea bunului dedus evaluarii