Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 101
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 101

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cum se trec in declaratia 101 sumele din ct.609 si 709
Va multumesc,
Valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii (contul 709 - "Reduceri comerciale acordate") diminueaza veniturile din exploatare (Formularul 101 Randul 1). Valoarea reducerilor comerciale primite (contul 609 - "Reduceri comerciale primite") diminueaza cheltuielile de exploatare (Formularul 101 Randul 2).
Buna ziua, in ceea ce priveste sumele din ct 609 si 709, tii cont de ele astfel:
- scazi din totalul ch de exploatare sumele aferente ct. 609 si le adaugi pe cele inscrise pe rulajul contului 709
- apoi din totalul veniturilor de exploatare scazi rulajul ct 709 si adugi sumele rulate in contul 609!
Sper ca m-am facut inteleasa!
O zi buna iti doresc!
Multumesc pentru raspuns,asa m-am gandit si eu ca se procedeaza dar in acest fel totalul veniturilor si totalul cheltuielilor din bilant sunt influentate de aceste conturi 609 si 709
de ex.venituri din expl.+venit.financiare din decl.101 nu va corespunde cu suma inscrisa in bilant la rd.61 venituri totale
Multumesc,
Banuiesc ca te referi la Rd 61 din Contul de profit si pierdere (si nu din Bilant).
Asa este, totalul veniturilor din CPP difera de totalul veniturilor din D101. Daca te uiti in CPP la Veniturile din exploatare ct. 709 nu a fost inclus insa apare odata cu semnul minus (practic el nu a fost nicodata adunat insa este scazut)...Matematic vorbind e exact operatia care o faci tu cand aduni ct 709 la ch de exploatare in momentul in care completezi D101. Verifica doar soldul la ct. 121 care trebuie sa fie acelasi si intr-o parte si in alta. Aceasta este singura corelatie.
multumesc inca odata.Soldul contului 121 este identic si in D101 si in formularul 20 contul de profit si pierdere,atat difera totalul veniturilor si totalul cheltuielilor intre cele doua situatii