Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie la executare - 2 condamnari, termen ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie la executare - 2 condamnari, termen prescris

Buna.

O scurta intrebare. Am avut 2 condamnari in lipsa. Termenul s-a prescris la inceputul lunii.

Urma sa o trimit pe mama mea sa faca contestatie la executare, dar uitandu-ma pe situl oficial al tribunalului am observat ca acum 3 zile m-i sa dat termen din oficiu .

Problema este ca termenul este peste o luna.

Intrebarea mea este, daca angajez un avocat , se poate muta data mai devreme sau trebuie sa astep aceasta luna?

Multumesc.
In principiu procedura prevede depunerea unei cereri de preschimbare termen.

Insa pentru a se admite trebuie motivata in drept si in fapt.
Asa ca admisibilitatea ei( si preschimbarea termenului) este la dispozitia instantei de judecata, in functie si de incarcarea completelor.
Multumesc pentru raspuns. Acum intrebarea mea este ce ar trebui sa fac in acest caz.

Eu urma sa depun contestatie la executare azi. Avand in vedere ca aceasta a fost facut-a din oficiu, ce se poate intampla acum.

E posibil sa se amane , ar trebui sa angajez un avocat sa se prezinte pe data respectiva sau sa fac si eu o alta contestatie la executare?

Tot ce doresc este sa se rezolve cat mai repede, nu vreau sa treaca aceasta luna si sa aflu ca s-a amanat sau mai stiu eu ce.

Dupa cate inteleg eu este o simpla procedura, dar vreau sa fiu pregatit pentru a nu astepa mai mult.

Multumesc din nou.