Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegatie-tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegatie-tichete de masa

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pentru salariatii care se afla in delegatie, se acorda tichete de masa .
Va multumesc
daca primesc diurna, atunci nu mai primesc si tichete de masa
Potrivit art.11 din Normele de aplicare a Legii nr.142/1998, nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariaţii:

a) îşi efectuează concediul de odihnă, potrivit Legii nr. 6/1992 privind concediul de odihnă şi alte concedii ale salariaţilor şi, respectiv, potrivit contractelor colective de muncă;

b) beneficiază de zile libere plătite, în cazul unor evenimente familiale deosebite, potrivit prevederilor Legii nr. 6/1992, precum şi de zile festive şi de sărbătoare legale, sau de alte zile libere acordate conform contractelor colective de muncă;

c) potrivit dispoziţiilor legale, sunt delegaţi sau detaşaţi în afara localităţii în care îşi au locul permanent de muncă şi primesc indemnizaţie zilnică sau lunară de delegare sau de detaşare;
....