avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegatie-tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegatie-tichete de masa

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pentru salariatii care se afla in delegatie, se acorda tichete de masa .
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:41, 8 Aprilie 2013
daca primesc diurna, atunci nu mai primesc si tichete de masa
Potrivit art.11 din Normele de aplicare a Legii nr.142/1998, nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariaţii:

a) îşi efectuează concediul de odihnă, potrivit Legii nr. 6/1992 privind concediul de odihnă şi alte concedii ale salariaţilor şi, respectiv, potrivit contractelor colective de muncă;

b) beneficiază de zile libere plătite, în cazul unor evenimente familiale deosebite, potrivit prevederilor Legii nr. 6/1992, precum şi de zile festive şi de sărbătoare legale, sau de alte zile libere acordate conform contractelor colective de muncă;

c) potrivit dispoziţiilor legale, sunt delegaţi sau detaşaţi în afara localităţii în care îşi au locul permanent de muncă şi primesc indemnizaţie zilnică sau lunară de delegare sau de detaşare;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichetele de masa in zilele libere agrigoroaeiirina agrigoroaeiirina un salariat cu program de lucru inegal. a lucrat in ziua de Sf. Andrei 2012. A recuperat aceasta zi in data de 9.01.2013. Pentru ziua de 9.01.2013 primeste ... (vezi toată discuția)
Corect - sau incorect in roi 22.08.2009 22.08.2009 Va rog frumos a-mi raspunde cit mai urgent ! Am inceput a complecta ROI cu modificarile intervenite prin noile reglementari ale Codului Muncii , in ... (vezi toată discuția)
Acordare bonuri de masa simona bogdan simona bogdan Sunt angajat al unei companii in care salariatii au fost trecuti pe un program de training de 4 luni si conform codului muncii primesc o indemnizatie de 75% ... (vezi toată discuția)