Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scoatere din spatiu - actiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scoatere din spatiu - actiune in instanta

Buna ziua!
Dragi colegi, am o intrebare. A facut cineva o actiune pentru scoatere din spatiu? Cineva a luat in spatiu un tert si acum este nemultumit de situatie, tertul nu mai locuieste acolo insa ii vin in continuare plicuri, amenzi etc. (ca de obicei). Din ce am citit am inteles ca se poate face o actiune in obligatia de a face (si evacuare), in care sa se cheme in judecata si Directia de evidenta a persoanelor?
Multumesc.
Sa inteleg ca nu s-a incheiat niciun act intre acel cineva si tert?
Nu, nu exista contract, luarea in spatiu s-a efectuat doar in baza declaratiei proprietarului.
Atunci va rog sa aveti in vedere procedura alternativa,simplificata, dar facultativa ,prevazuta de art1033-1048 din N cpr.civ.