Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Oprirea apei la asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Oprirea apei la asociatia de proprietari

Buna,

In blocul in care stam sunt foarte multi restantieri si am primit deja a doua notificare ca se va taia apa la tot blocul daca nu se recupereaza banii.
Administrarea este facuta de o firma, care au spus ca nu au cum sa recupereze banii de la proprietari si nici nu au cum sa intre in apartamentul lor sa le taie doar lor apa si daca se taie atunci se taie la tot blocul ca exista doar un contor.

Ce putem face cei care suntem la zi cu plata cheltuielilor?
Este normal si legal sa se taie apa asa?

Multumesc
Conducerea asociatiei sa cheme restantierii in instanta, pe cei care au sume la intretinere neachitate mai vechi de 90 zile.
dar la o asociatie de 10 scari , dc se opreste apa la toate scarile cat timp fiecare au apometre separate si nu au toate scarile datorii ,
Contractul de furnizare utilitati este incheiat intre persoane juridice furnizorul de utilitati si asociatia de proprietari
Masura sistarii provizorii a utilitatilor pana la achitarea debitului,este justificata de necesitatea stoparii majorarii debitului
Asociatia de proprietari detine temeiul legal prevazut de art 50 si 51 din L nr 230/2007 prin care sa desfasoare acte si actiuni in directia recuperarii sumelor cu titlu de restanta de la rau platnici este adevarat ca proprietarii cu plati la zi se vor confrunta cu o situatie delicata,care nu le este imputabila,dar ,furnizorul de utilitati prin contract prevede clauza ca in cazul acumularii de restante sa sisteze provizoriu furnizarea utilitatilor
Analizati cu presedintele asociatiei de proprietari variantele de plata, fie din fond special sau alte surse,fie prin incheierea de esalonarea a platii debitului
Nedesfasurarea demersurilor legal prevazute pentru recuperarea sumelor cu titlu de restanta,acumularea acestora la valori care sa determine furnizorul de utilitati sa dispuna sistarea acestora, demonstreaza dezinteresul reprezentantilor legali ai asociatiei de proprietari
Pentru ca factura este una singura pe toate cele 10 scari.
Pana la urma problema tot nu se rezolva :(

Dupa ce s-a taiat apa s-a facut o esalonare a platii si pana acum totul a fost in regula, dar restantele la cheltuileli se tot acumuleaza si suntem iarasi amenintati ca vom ramane fara apa.

Si degeaba sunt actinoati in instanta restantierii ptr ca recuperarea sumelor dureaza mult :(