Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... reintoarcere in servici dupa Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

reintoarcere in servici dupa Concediu crestere copil

Buna seara!Lucrez intr-o companie nationala.Acum un an si doua luni am nascut.Inainte sa nasc am lucrat in vaslui , contractul fiind nedeterminat.Concediul crestere copil l-am ales de un an.Am cerut sa ma intorc in iasi daca se iveste un post.Mi s-a spus ca singurul este unul determinat[ pe care l-am si acceptat de 4 luni], Noul contract are modificat doar locatia si salariul!Tipul de contract nu este modificat!Mai am sanse sa raman in acest post dupa ce-mi expira contractul{desi pe el nu scrie ca ar fi determinat}?
1. Uitati-va pe exemplarul dvs. din contractul individual de munca (CIM) la litera C. Durata contractului, acolo scrie daca este pe perioada nedeterminata sau determinata.

2.- Daca este un CIM pe perioada determinata atunci acesta inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii) la data la care expira prioada pentru care a fost incheiat.
- Daca angajatorul doreste poate prelungi durata CIM, cu acordul dvs. sau il poate transforma in CIM pe perioada nedeterminata.