Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv exista, eu nu sunt membru de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv exista, eu nu sunt membru de sindicat

Buna ziua. Am o noua intrebare: prevederile CCM la nivel de ramura se aplica si celor care nu sunt membri in nici un sindicat?
Multumesc.
Prevederile CCM la nivel de ramura sunt aplicabile tuturor salariatilor firmelor care au aderat la respectivul CCM, indiferent de apartenenta la un sindicat sau nu.
Despre ce ramura este vorba ? ... mai nou , dupa Legea nr.62/2011, ccm este aplicabil numai partilor semnatare ....
media
Contractul Colectiv de Muncă la nivelul Ramurii Mass-Media (CCM) nr. 993/11/08.05.2006 este valabil până la data de 14.01.2014.

Clauzele Contractului Colectiv de Muncă la Nivel de Ramură Mass-Media produc efecte după pentru toţi salariaţii încadraţi în unităţile mass-media pentru care s-a încheiat contract individual de muncă, indiferent de forma de capital social al unităţilor (de stat, public sau privat, român sau străin/mixt) şi indiferent de data angajării.
multumesc.