avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cum deschid un PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cum deschid un PFA

Va rog daca puteti sa ma informati cum pot deschide pfa,si daca vreau sa comercializez lucruri facute de mine cum procedez?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cabiner Avocat , Avocat 14:50, 9 Aprilie 2013
pe site-ul www.onrc.ro gasiti toate informatiile
Acetele necesare pentru infiintarea unui PFA sunt:

Dovada verificării disponibilităţii şi rezervării firmei (original);
Carte de identitate sau paşaport (fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul);
Documente care atestă drepturile de folosinţă asupra sediului profesional( contract de vanzare-cumparare intabulat si legalizat, contract de donatie, contract de comodat, de inchiriere, certificat de rol fiscal)
Specimenul de semnătură al persoanei fizice autorizate (original);
Documentele care atestă pregătirea profesională (fotocopii legalizate);
Documentele care atestă experienţa profesională (fotocopii legalizate);
Acordul vecinilor daca sediul este la bloc.

Rectific.
Documentele care atesta pregatirea sau experienta profesionale trebuie sa fie confirmate cu originalul si nu legalizate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - infiintare nisico nisico Care sunt potrivit legilor pasii de urmat pentru a deveni PFA (vezi toată discuția)
Autorizatie pfa itsallaboutme itsallaboutme Buna ziua, As vrea sa stiu ce autorizatii/aprobari/documente am nevoie pt a-mi deschide un PFA care va desfasura ca activitate : masajul de relaxare. Ca ... (vezi toată discuția)
Infintare pfa Adela29 Adela29 Buna ziua! Cu o intrebara ma adresez daca ma poate ajuta cineva: Sotul vrea sa infinteze pfa ca sobar si nu stiu ce acte doveditoare ar trebuii sa prezinta ... (vezi toată discuția)