Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... relocare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

relocare loc de munca

Buna ziua
Sucursala unde am lucrat eu a fost desfiintata in timp ce eu eram in CIC. In mai eu va trebui sa-mi reincep activitatea, intebarea mea este cat de departe de locuinta pot fi relocata, tinand cont ca am un copil mic, iar angajatorul este obligat ca timp de 6 luni sa-mi ofere un loc de munca.
Multumesc anticipat
Daca postul pe care erati angajata inainte sa plecati in C.I.C. s-a desfiintat, angajatorul e obligat sa va ofere un alt post in cadrul firmei, dar, daca nu exista aceasta posibilitate sau dvs nu accepti ofertele sale, vi se desface contractul de munca conform art. 65 alin 1. Evident beneficiati de măsuri active de combatere a şomajului.
Art. 42. - (1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă.
(2) Pe durata delegării, respectiv a detaşării, salariatul îşi păstrează funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de muncă.
Art. 43. - Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.
Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice în 12 luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegării nu poate constitui motiv pentru sancţionarea disciplinară a acestuia.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de delegare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Art. 45. - Detaşarea este actul prin care se dispune schimbarea temporară a locului de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia. În mod excepţional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimţământul scris al salariatului.
Nu exista nicun text de lege care sa limiteze distanta privind relocarea unui salariat ... angajatorul nu are nicio obligatie in sensul expus de dvs ...