Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contopire sentinte - instanta a procedat corect?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contopire sentinte - instanta a procedat corect?

Buna ziua am si eu o problema urgenta!
Am avut un numjar de condamnari cu suspendare respectiv sub supraveghere din 2010 pana in 2012
momentan mi-a mai ajuns un dosar la judecatoria Craiova!
In urma acestui dosa am fost condamnat la 2 ani si 6 luni cu executare ;;
Solutie: În baza art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.p.p. condamnă pe inculpatul ............................ la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare. În baza art. 85 alin. 1 teza a II-a din OUG nr. 195/2002 cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.p.p. condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 1 an închisoare. În temeiul art. 865 alin. 1 rap. la art. 85 alin. 1 C.p. anulează suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 2 ani închisoare aplicată prin s.p. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti rămasă definitivă prin d.p. nr. 2281/18.11.2011 a Curţii de Apel Bucureşti, Secţia I Penală. Descontopeşte pedeapsa rezultantă de 2 ani închisoare aplicată prin s.p. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti rămasă definitivă prin d.p. nr. 2281/18.11.2011 a Curţii de Apel Bucureşti, Secţia I Penală, înlătură sporul de 1 an închisoare şi repune în individualitatea lor următoarele pedepse: 1 an închisoare aplicată în baza art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.p.p. (pedeapsă aplicată prin sp. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti); 6 luni închisoare aplicată în baza art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002; 6 luni închisoare aplicată în baza art. 85 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 (pedepse aplicate prin s.p. nr. 1165/03.12.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti, definitivă prin d.p. nr. 454/01.03.2011 a Curţii de Apel Bucureşti, Secţia I Penală); 1 an închisoare aplicată în baza art. 87 alin. 5 din OUG nr. 195/2002; 6 luni închisoare aplicată în baza art. 85 alin. 1 din OUG nr. 195/2002; 6 luni închisoare aplicată în baza art. 85 alin. 1 din OUG nr. 195/2002; 9 luni închisoare aplicată în baza art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 (pedepse aplicate prin s.p. nr. 100/10.02.2010 a Judecătoriei Sectorului 6 Bucureşti). Conform art. 33 lit. a şi 34 lit. b C.p. contopeşte pedepsele aplicate prin prezenta sentinţă cu pedepsele aplicate inculpatului prin s.p. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti rămasă definitivă prin d.p. nr. 2281/18.11.2011 a Curţii de Apel Bucureşti, Secţia I Penală, astfel cum au fost descontopite anterior, în pedeapsa cea mai grea, aceea de 1 an şi 6 luni închisoare, la care adaugă sporul de 1 an închisoare aplicat prin s.p. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti, urmând ca inculpatul să execute, în final, pedeapsa de 2 ani şi 6 luni închisoare. În temeiul 71 C.p. interzice inculpatului exercitarea drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II-a şi lit. b C.p. pe durata executării pedepsei. În baza art. 191 C.p.p. obligă inculpatul la plata sumei de 450 lei, cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 50 lei reprezintă onorariu av. oficiu. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 09.04.2013.

PROBLEMA MEA FIIND URMATOAREA; intro alta sentinta din 2012 am primit o sentinta tot cu supraveghere care a decontopit si contopit aceleasi pedepse intrebare mea este daca este normal ...aici aveti si pronuntarea din 2012 care face referinta la aceleasi sentinte;

Solutie: I. În baza art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 republicată cu aplic. art. 3201 C.p.p., condamnă pe inculpatul C. ................ la o pedeapsă de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda permis de conducere. În baza art. 71 Cod penal interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a-II-a şi lit. b Cod penal. În baza art. 85 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 republicată cu aplic. art. 3201 C.p.p., condamnă pe inculpatul C. .................... la o pedeapsă de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat. În baza art. 71 Cod penal interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a-II-a şi lit. b Cod penal. II. Constată că infracţiunile pentru care inculpatul a fost condamnat în prezentul dosar sunt concurente cu infracţiunile pentru care inculpatul a fost condamnat prin s. pen. nr. 1108/22.11.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin neapelare la data de 06.12.2010 şi prin s. pen. nr. 501/04.04.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin decizia penală nr. 2281/18.11.2011 a CAB Secţia a-I-a penală. III. În baza art. 86/5 alin. 1 C. pen. rap. la art. 85 alin. 1 C. pen., anulează beneficiul suspendării condiţionate sub supraveghere a pedepsei de 2 ani închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 501/04.04.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin decizia penală nr. 2281/18.11.2011 a CAB Secţia a-I-a penală. În baza art. 85 alin. 1 C. pen., anulează beneficiul suspendării condiţionate a pedepsei de 1 an închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 1108/22.11.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin neapelare la data de 06.12.2010. IV. Descontopeşte pedeapsa rezultantă de 2 ani închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 501/04.04.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin decizia penală nr. 2281/18.11.2011 a CAB Secţia a-I-a penală şi o repune în pedepsele componente: ? pedeapsa de 6 luni închisoare aplicată prin s. pen. nr. 1165/03.12.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin decizia penală nr. 454/01.03.2011 a CAB Secţia a-I-a penală, ? pedeapsa de 6 luni închisoare aplicată prin s. pen. nr. 1165/03.12.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin decizia penală nr. 454/01.03.2011 a CAB Secţia a-I-a penală, ? pedeapsa de 1 an închisoare aplicată prin s. pen. nr. 100/10.02.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin decizia penală nr. 1542/01.10.2010 a CAB Secţia a-II-a penală, ? pedeapsa de 6 luni închisoare aplicată prin s. pen. nr. 100/10.02.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin decizia penală nr. 1542/01.10.2010 a CAB Secţia a-II-a penală, ? pedeapsa de 6 luni închisoare aplicată prin s. pen. nr. 100/10.02.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin decizia penală nr. 1542/01.10.2010 a CAB Secţia a-II-a penală, ? pedeapsa de 1 an închisoare aplicată în cauză, ? sporul de 1 an închisoare. V. Descontopeşte pedeapsa rezultantă de 1 an închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 1108/22.11.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti definitivă prin neapelare la data de 06.12.2010 şi o repune în pedepsele componente: ? pedeapsa de 1 an închisoare aplicată în cauză, ? pedeapsa de 1 an închisoare aplicată în cauză. VI. În baza art. 33 lit. a - 34 lit. b Cp, contopeşte pedepsele astfel repuse în individualitatea lor (pct. IV şi V) cu pedepsele aplicate în prezenta cauză şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 1 an închisoare, sporită cu 2 ani închisoare, în final, inculpatul executând o pedeapsă de 3 ani închisoare. În baza art. 71 Cod penal interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a-II-a şi lit. b Cod penal. În baza art. 861 Cod penal suspendă executarea pedepsei închisorii, sub supraveghere, pe o durată de 6 ani, care constituie termen de încercare stabilit conform art. 862 Cod penal şi care curge de la data de 06.12.2010, data rămânerii definitive a sentinţei penale nr. 1108/22.11.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 Bucureşti. În conformitate cu art. 863 alin.1 C.pen. inculpatul se va supune următoarelor măsuri de supraveghere: a) se va prezenta la datele fixate la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Bucureşti; b) va anunţa, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; c) va comunica şi va justifica schimbarea locului de muncă; d) va comunica informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă. Datele prevăzute la literele b), c), d) se vor comunica Serviciului de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Bucureşti. Supravegherea măsurilor prev. de art. 863 alin.1 C.pen. execută de Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Bucureşti. În baza art. 359 C.p.p. pune în vedere inculpatului dispoziţiile art. 864 Cod penal, referitoare la situaţiile care atrag revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei accesorii a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 alin.1 lit. a teza a II-a şi lit. b Cod penal, pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii. În baza art. 191 alin. 1 C.pr.pen., obligă inculpatul la plata sumei de 1.200 lei, cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 31.10.2012.
imi cer scuze pentru cat v-am dat de citit si sper sa primesc un raspuns
Gabriela Mihai, Avocat
Nu cred ca un judecator poate da verdicte ilegale (cu exceptia luarii de mita sau mai stiu eu ce). Daca nu sunteti de acord cu verdictul, inaintati recurs, pentru asta veti avea nevoie de un avocat si el va poate lamuri mai departe.
da poate m-am exprimat gresit, faptul k instanta nu a avut cunostinta despre sentinta din 2012 care deja decontopise faptele si le contopise intr-o singura condmnare aceasta sentinta ramand definitiva este ok din punct de vedere constitutional
Daca este ok sau nu se va stabili in recurs. Acolo avocatul poate motiva asa ceva, desi ar fi fost indicat s-o faca in cursul procesului care s-a incheiat, ca sa nu mai poata judecatorul sa nu stie de verdictul anterior. Doar in cursul recursului puteti motiva o exceptie de neconstitutionalitate, ati fi putut motiva asta in cursul procesului care s-a incheiat, dar ati ratat ocazia. In ce masura chiar este neconstitutional asa ceva nu cunosc.
Pai nu aveam cum sa mentionez asta in proces, deoarece nergula se afla in sentinta pronuntata la sfarsitul procesului, cea ce m-ar interesa cel mai mult ar fii cat ma ajuta asta la recurs
As apecia foarte mult sfatului unui avocat cu experienta daca isi poate exprima cineva parerea cu privire la aceasta situatie
Va multumesc