avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce recalculari s-a referit OUG 4/2005?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce recalculari s-a referit OUG 4/2005?

Ce fel de recalculari au facut obiectul HG 1550/2004 si OUG 4/2005 in cazul pensiilor de invaliditate? Desi am citit aceste reglementari, nu m-am priceput sa le inteleg. Sotiei mele i s-a replicat ca a beneficiat de aceste prevederi legislative cand i s-a stabilit dreptul de pensie de invaliditate. A fost pensionata la data de 9.07.2004 si a primit decizia foarte tarziu, emisa pe 30.09.2004. Decizia nu contine alte date decat cele stabilite initial. Acum, i se spune ca a beneficiat de recalculari pe baza celor doua acte legislative, desi nu i s-a comunicat nimic, nu s-au schimbat deloc datele stabilite initial precum punctajul total si punctajul mediu anual. Nu a cerut si nu a depus niciun act pentru recalculare, adeverinte de sporuri, grupe munca sau altele. Este in proces si cautam informatii pentru aparare. Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: raser , utilizator 10:02, 11 Aprilie 2013
Recalcularea s-a facut pentru cei are si-au deschis drepturile pana la 31/03/2001.

O.U.G.4/2005

ART. 1
Pensiile din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, stabilite în baza legislaţiei în vigoare anterior datei de 1 aprilie 2001, se recalculează în condiţiile prevăzute de prezenta ordonanţa de urgenta.


H.G.1550/2004



ART. 1

Începând cu data de 1 octombrie 2004 pensiile din sistemul public, stabilite în fostul sistem al asigurărilor sociale de stat potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, vor fi evaluate în vederea recalculării în conformitate cu principiile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare.
Multe multumiri, Domnule Carp. M-am lamurit: Cei care au emis intampinarea au comis o eroare totala. Acum vom sti ce obiectii sa aducem la aceasta intampinare. Sanatate!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare spor de grupa Alidoi Alidoi Buna ziua, am intrat in pensie de varsta fara limita de varsta in 1996, pentru un handicap locomotor congenital. Vechimea la intrarea in pensie era de 27 ani ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie ciandreiciu ciandreiciu Buna ziua, as vrea sa stiu daca exista vreum model de cerere pentru solicitarea recalcularii pensiei la limita de varsta. In perioada 15.05.1942 - ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner Cristian2000 Cristian2000 buna ziua sunt un pensionar iesit la pensie pe 21 03 2001 grupa 1 mina cu un stagiu de cotizare de 39 ani 7 luni as dori sa stiu daca beneficiez de ... (vezi toată discuția)